Како можете да го искористите „правилото 2-2-2“ за да ја зацврстите вашата врска или брак? Многу е едноставно

Се сеќавате ли кога последен пат со партнерот излеговте сами, отидовте во ресторан, на кино или на прошетка?
Брачните терапевти и експертите за односи би ви кажале дека квалитетното време со вашиот сопружник може да ја зајакне вашата заедница, семејство, но некако, кога „зафатеноста со животот“ ќе ги собере вашите мисли и време, заедничкото време е првото нешто што изгледа дека паѓа настрана.

Отворањето простор за квалитетно време можеби е поважно отколку што мислите, па зошто да не го пробате правилото 2-2-2?


Што точно е 2-2-2 и како функционира?
Без разлика дали сте младенци кои сакаат да ја зајакнат својата врска или пар кој е заедно со години во надеж дека ќе се поврзе повторно еден со друг, правилото 2-2-2 можеби вреди да се проба. Правилото е: на секои две недели излегувајте навечер, секој втор месец одете некаде за викенд и на секои две години барем една недела бидете сами.

Психоаналитичарот и брачен советник Кимберли Хершенсон за Фокс њуз изјавила дека соработувала со клиенти кои биле пред развод, но кои имале голема корист од вградувањето на правилото 2-2-2 во нивните животи.


Како да го вклучите правилото 2-2-2 во вашата врска
Ноќите за состаноци не мора секогаш да бидат комплицирани. Излегувањето надвор и шетањето, заедничкото подготвување оброк дома може да биде исто толку ефективно. Сепак, не треба да го користите ова време за да разговарате за проблемите:

– Подеднакво е важно да се забавувате и да се опуштите, уживајќи во убав оброк или филм. Заедничкото патување може да биде исто толку вежба за поврзување, колку што е можност да научите работи за вашиот партнер што веќе не сте ги знаеле, а романтичното бегство може да биде токму она што ви треба за да вдишете нов живот во вашиот брак, објаснува Кимберли, пренесува The List.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Бимилк на „Генералка викенд“ – за почиста животна средина во Битола

Бимилк се вклучи во најмасовната еко акција „Генералка викенд“. Повеќе од 110 вработени на Битолска …