(ПООПШИРНО) ИМАЛА САМО 57 ГОДИНИ – Починала Риалда Кадриќ, Марија од „Жикина династија“

Риалда починала во Атина каде што живеела последните неколку години
Актерката Ријалда Кадриќ, позната по улогата на Марија од „Жикина династијата“, починала ненадејно синоќа на 57-годишна возраст во Атина, каде живее во последно време, потврдил нејзиниот пријател за „Курир“.
Истата информација ја добил и еден од продуцентите на продолжението на „Жикина династијата“, во која тој требало да игра.
Веста за нејзината смрт ја објавил и нејзиниот пријател Душан на Фејсбук, и се простил од неа.


„Синоќа почина Ријалда Шебек (1963-2021), актерка и психоаналитичарка, драга пријателка. Плачев после тоа, не знам ни кое време“, напишал тој.


Регионот го обиколи веста дека југословенската актерка Ријалда Кадриќ, позната по улогата на Марија во филмската серија „Жикина династијата“, почина на 57-годишна возраст. И сите од поранешната држава навиваа за љубовта помеѓу неа и Боба.
Родена е во 1963. година во Белград. Таа била член на Драмската секција на Радио Белград. И имала само 13. години кога го снимила својот прв филм.
Голем скок во кариерата се случил во 1977. година, кога за прв пат се појавил во филмот „Во бањата на едно лето“.
Следната година, таа снимила филм со одлична екипа за пораснувањето „Луди години“, попознат како серијалот „Жикина династија“.


Таа ги украде срцата на публиката
Веќе како тинејџерка, таа добила можност да игра рамо до рамо со Драгомир Бојаниќ Гидро, Дара Чалениќ, Марко Тодоровиќ и Јелена Жигон. Нејзин партнер во тој филм беше Владимир Петровиќ, за кого ова е и прва голема улога.
Освен во „Жикина династијата“, Ријалда глумелаи во филмовите „Дуел за јужната железница“, „Мол“, „Убавица од Амхерст“, „Чао, инспектор“ …
Во „Жикина династијата“, актерката целосно ги украде срцата на публиката низ цела Југославија. Сепак, таа долго време не беше пред камерата. Кадриќ, како и многу други, ги напушти овие области за време на бурното распаѓање на поранешната земја.
Таа своевремено открила зошто никогаш повеќе не се вратила во Белград од Лондон. Таа исто така раскажала шокантно признание дека за време на војната што ја погодила Југославија на почетокот на 90-тите години, нејзината мајка ненадејно починала.
„Бев во Лондон на усовршување на ајзикот. На 16. јануари 1991. година, кога започна Заливската војна, мајка ми ненадејно почина на улица во Белград. Седев во еден стан во Лондон, гледав вести, слушав за почеток на војната, кога ме затекна таа вест. Аеродромот беше затворен и немав начин да се вратам дома. Бев многу приврзана за мајка ми, и бидејќи неа веќе ја немаше, а војната во поранешна Југославија се прошири низ целата земја, решив да се вратам во Лондон и да започнам нов живот таму“, рекла Ријалда.


Глумев зрелост
Ријалда изјавила дека за прв пат го играла ликот на Марија кога имала само 13. години и изјавила дека го имала првиот бакнеж во животот во овој легендарен филм.
„За прв пат во животот се бакнав пред филмска камера. И, се разбира дека тука се правев зрела, бидејќи сакав да покажам дека знам се. Не советувам, обидете се без филмски камери“, рекла таа низ смеата и додала:
„Фактот дека можеби изгледав позрело, или дека детето сè уште може да дејствува позрело, или интелектуално, не значи дека може да го испрати емоционално“, изјавила таа.
Таа не се занимавала со глума од раните 90-ти.
Во Велика Британија, таа прво работела како новинар и репортер, а потоа ае специјализирала за психоанализа. Таа со овој бизнис се занимавала од средината на 2000-тите.
Ријалда исто така требало да ја повтори својата личност Марија Павловиќ во претстојната реализација на „Луда година – Враќање на Жикина династија“, чија премиера треба да биде во 2022. година.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Боемска рапсодија со Гоце Пејковски и одбележување 25 години кариера

Гоце Пејковски годинава одбележува 25 години успешна музичка кариера и токму по тој повод, како …