(ФОТО) Започнаа Божиќните пости: Ова се правилата за постење, еве што треба да јадете секој ден

Денот на кој го одбележуваме споменот на Апостол Филип е и денот кога православните верници се подготвуваат за претстојниот пост…
28-. ноември, започнуваат Божиќните пости кои траат 40 дена, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7. јануари. Денешниот ден, 27. ноември, се нарекува уште божикни поклади.
Православната црква запишала дека Божиќниот пост е востановен за да верниците можат, во пресрет на Рождеството Христово, да се исчистиат себеси со покајание, молитва и пост, и со чисти срца, душа и тело, благоговејно да Го пресретнат Синот Божји што се јави во светот, принесувајќи му го, наместо обични дарови и жртви, чистото срце на верниците и желбата за последување на Неговото учење.
Секој пост има правила, во кои денови се пости стого, а во кои денови е дозволено масло, вино и/или риба. Верниците строго се придржуваат на црковните правила.
Во продолжение погледнете ја табелата со годинашните датуми, празници и правила за постење на Божиќните пости.

За календарот на следната страна


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 22.02.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Типични претставници на Овен имаат одличен работен ден пред нив. Со добра организација …