(ФОТО) „Споделуваа слики од трупови како да се животни“ – Вдовицата на Коби Брајант открила СТРАШНИ ДЕТАЛИ! За смртта на сопругот и ќерката дознала на НАЈЛОШИОТ начин!

Венеса Брајант, вдовицата на Коби Брајант, изјави дека за смртта на нејзиниот сопруг дознала гледајќи ги објавите „RIP Kobe“ на нејзиниот телефон.
Кошаркарската ѕвезда Коби Брајант загина со својата ќерка, 13-годишната Џана и уште седум лица во несреќа во јануари 2020. година.


Тужба за објавување податоци
Г-ѓа Брајант го тужи Одделот на шерифот на округот Лос Анџелес за небрежност и нарушување на приватноста. Таа наведува дека полициските службеници споделиле графички фотографии од местото на несреќата, меѓу кои и телата на Коби и Џиана.

„Таа побарала од шерифот Алекс Вилануева да се погрижи никој да не ја фотографира сцената“


За време на нејзиното сведочење, окружниот обвинител ја прашал г-ѓа Брајант кога првпат била известена за несреќата.
Г-ѓа Брајант рекла дека нејзиниот семеен асистент ја известил дека нејзиниот сопруг и ќерка доживеале хеликоптерска несреќа, но дека пет лица преживеале. Мислела дека најверојатно се меѓу преживеаните.


Но, тогаш на нејзиниот телефон почнале да се појавуваат пораките.
„Го држев телефонот затоа што очигледно се обидував да му се јавам на мојот сопруг и сите овие известувања почнаа да ми се појавуваат на телефонот, велејќи „RIP Kobe, RIP Kobe, RIP Kobe“, рекла г-ѓа Брајант.

„Внатрешната полициска истрага открила дека полицајците споделиле фотографии од посмртните останки на жртвите“

„Мојот живот никогаш нема да биде ист без мојот сопруг и ќерката“, додала таа.
Во март, г-ѓа Брајант ги објави имињата на полицајците од округот Лос Анџелес за кои таа рекла дека споделувале графички фотографии од местото на несреќата.


Таа наведува дека еден од полицајците со шанкерот споделил фотографии од телото на Коби Брајант, а останатите споделиле „бесплатни фотографии од мртвите деца, родители и тренери“.

Виновниците откриени
Весникот „Лос Анџелес Тајмс“ во февруари минатата година објави дека внатрешната полициска истрага открила дека полицајците споделиле фотографии од посмртните останки на жртвите.
„Мислам дека не е фер што сум овде денес да се борам за одговорност“, рекла Брајант.
„Бидејќи никој никогаш не треба да трпи ваква болка и страв за членовите на своето семејство“.

Г-ѓа Брајант рекла дека побарала од шерифот Алекс Вилануева да се погрижи никој да не ја фотографира сцената.
Одделот на шерифот одбил да ја коментира тужбата што е на чекање.
Г-ѓа Брајант рекла дека ја чувала облеката што ја носеле нејзиниот сопруг и ќерка кога починале.
„И ако нивната облека ја претставува состојбата на нивното тело, не можам да замислам како некој може да биде толку лукав и да нема обзири кон нив или нашите пријатели, а само да споделува слики како да се животни на улица“, рекла таа.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Сомнително Лице“ театарска претстава од млади за млади

Денес, со почеток во 18:30 часот во Училиште за театар „Од игра до претстава“, ќе …