(ФОТО) Паштета од печени пиперки и ореви

Пикантен намаз во кој ќе уживате.
Состојки:
– 800 гр големи црвени пиперки
– 1 лута пиперка
– 2 чешниња лук
– сок од половина лимон
– 50 гр ореви
– прстофат мелен ким
– 1/2 лажичка сол
– 50 мл маслиново масло
– 30 гр презла
Подготовка:пиперките добро измијте ги, избришете ги и ставете ги на скара во рерната што сте ја загревале на 200 степени. Печете 50 минути, вртејќи ги повремено.
Излупете ги пиперките, и исчистете од семето. Исечкајте ги исчистените пиперки, лутите пиперки, лукот, сокот од половина лимон, кимот и претходно нпотпечените ореви.
Можете да користите блендер за да добиете мазна смеса.
Потоа додадете маслиново масло и презла и сè рачно убаво измешајте.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Седум награди на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“ за претставата „Иванов“ на МНТ

На денешната прес-конференција на 58. МТФ „Војдан Чернодрински” во Прилеп, беа соопштени наградените, од кои …