Tag Archives: посно

(ВИДЕО) ПОСНА ТРПЕЗА: Најкрцкавите триаголници со компири веднаш ќе ве освојат

Јадење кое повторно и повторно ќе го правите Најкрцкавиот рецепт го добиваме директно од кујната на баба. Потребно е: потенки готови кори 3 компири 1 голема главичка кромид мелен пипер лук во гранули масло сол Подготовка: Кромидот се сечка и се пржи на масло, се додава мелен пипер и гранули …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Идеален десерт за слави: Посни ФЕРЕРО топчиња кои лесно се прават

Направете посна верзија од најпопуларните чоколадни бонбони во светот. Состојки: – 200 грама посни наполитанки со лешници – 300 грама крупно сечкани печени лешници – 200 грама маргарин – 200 грама чоколадо За прелив и посипување: – 200 грама чоколадо – 90 грама маргарин – 1 лажица мед – 100 …

Повеќе »

(ФОТО) Паштета од печени пиперки и ореви

Пикантен намаз во кој ќе уживате. Состојки: – 800 гр големи црвени пиперки – 1 лута пиперка – 2 чешниња лук – сок од половина лимон – 50 гр ореви – прстофат мелен ким – 1/2 лажичка сол – 50 мл маслиново масло – 30 гр презла Подготовка:пиперките добро измијте …

Повеќе »

(ВИДЕО) Летна посна мусака: Здрав оброк за целото семејство!

Ако сте на диета оваа мусака е вистински избор за ручек Потребно е: 600 гр млади компири 4-5 зелени пиперки 1 праз 1 морков 50 гр ориз буковец 1 поголем домат малку зачинска сол лук во гранули масло Подготовка: испржете го ситно исечканиот праз на масло и додадете ги исецканите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Рум штангли: Посен десерт за мирни утра!

Време е за пауза, одмор, преиспитување и мудрување со кафе и рум штангли… Потребно е: 1 пакување Батон обланди 150 г посен маргарин 200 г посни бисквити 100 г мелени ореви 230 – 250 мл вода 250 г шеќер 100 г чоколадо рум Подготовка: водата ставете ја во сад да …

Повеќе »

(Рецепт) Посна трпеза: „Фиделии пилаф“ – Турски десерт со ориз и фиде!

Во јужниот дел на Македонија се уште многу често се подготвува „Фиделии пилаф“, односно посен десерт со ориз и фиде… Состојки: бел ориз фиде масло или маргарин ванилин шеќер шеќер (по вкус) Подготовка: во соодветно количество вода сварете го белиот ориз – како за тавче (не смее  да има отповеќе …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО Галерија) Посна погача полнета со зеленчук

Доколку се подготвувате за слава а сакате нешто да промените во стандардното мени тогаш оваа посна погача може да биде дел од тие новитети… Потребно е: 400 мл вода 30 г квасец околу 1 кг брашно маско, сол, зачини 1 лажица шеќер 1 морков 1 главичка кромид 1 зелена пиперка …

Повеќе »

(ФОТО) 5 рецепти за посни предјадења

Бомбици со маслинки Состојки: 500 г компири 100 г маргарин 100 г посен кашкавал сол, црн пипер маслинки сусам Подготовка:компирите сварете ги како за пире, испасирјте, додајте маргарин, рендан кашкавал, сол и црн пипер. Изладете па правете топчиња и во секоја ставајте по една маслинка без коска. Обликувајте ги топчињата …

Повеќе »

(ФОТО) Посен ролат со бисквити и банани

Потребно е: 350 мл вода 150 г маргарин 50 г чоколадо 4 лажици какао 100 г суво грозје 2 лажици рум 100 г желе бомбони 450 г посни бисквити 3 банани 2 – 3 лажици сок од лимон кокосово брашно Подготовка:бисквитите искршете ги, желе бомбоните исечете ги на коцки, сувото …

Повеќе »