Tag Archives: ореви

Намирници со чија помош побрзо ќе ги изгубите „зимските“ килограми!

Оние кои обично добиваат вишок килограми во текот на зимата, можат да бараат решение во конзумирање на одредени намирници. Меѓу намирниците што помагаат во слабеењето во текот на зимата, дефинитивно е морковот. Овој зеленчук е малку калоричен и богат со растителни влакна. Ореви и семки се добра комбинација и се …

Повеќе »

11 намирници кои ја подобруваат меморијата и го намалуваат ризикот од развој на Алцхајмерова болест!

Дали знаевте дека на вашиот мозок исто така му е потребна исхрана за правилно функционирање? Според научните истражувања, мозокот троши околу 20% од вкупните калории што ги акумулираме дневно. Сепак, не е толку лесно да се „нахрани“ мозокот – важно е да се избере храна што содржи антиоксиданти, масни киселини …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) 5. посни баклави кои можеби ќе ви се допаднат за вашите прослави!

Сите ние имаме свој испробан рецепт за баклава, особено за слава, но понекогаш е добро и’ нешто да се промени. Секоја посна баклава може да биде мрсна ако наместо маргарин ставиме путер па овие рецепти можете да ги користите и за други пригоди освен за посни слави… 1.Посна редена чоколадна …

Повеќе »

Совршени кокос топчиња од само четири состојки: Колачиња кои се топат во устата!

Вкусни, сочни и омилените рафаело топчиња со само четири состојки. Ќе го обожавате овој рецепт! Потребни состојки: 100 грама кокосово брашно (плус 50 грама за валање) 300 грама бело чоколадо 150 мл слатка павлака ореви по потреба (лешник, бадем, орев) Подготовка: 1. Скршете го чоколадото на парчиња. Загрејте ја слатката …

Повеќе »

(ВИДЕО) Непечен десерт со „плазма“ готов за 15. минути

Состојки: 600 г мелена плазма 350 г шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 350 г маргарин 350 г сок од портокал 100 г мелени ореви или лешници ( Глазура: 100 г чоколадо или шлаг Подготовката можете да ја видите во видеото подолу: Фото: Принтскрин/Youtube.com

Повеќе »

(ВИДЕО) Чоколадно „лудило“ од колач: Не се пече а ќе уживате во секој залак!

Не сакате долго да сте во кујна, а десертите ви се слабост…Овој рецепт е токму за вас… Состојки: Подлога: 300 г мелени бисквити 100 г мелени ореви или лешници 1 лажица шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 60 г истопен путер 2 – 3 лажици чоколадо млеко Фил: 400 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Непечена плазма торта со банани – брзо а вкусно!

На сите понекогаш ни недостасува некој брз а многу вкусен рецепт, посебно за десерти. Токму таков е овој за торта со мелена плазма и банани, и секако – чоколадо… Состојки: 450 гр мелена плазма 200 г мелени ореви, лешници или несолени кикирики 5 банани 4 жолчки 250 гр шеќер во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мини виткани пити со чоколадо, ореви и суви сливи – а може да биде и баклава!

Малите виткани пити се одличен десерт дури и’ кога постите. Потребно е: 500 гр тенки кори за баклава 300 гр суви сливи 100 гр суво грозје 100 гр сецкани ореви 2 реда чоколадо Подготовка: Измијте ги сувите сливи добро, прелијте ги со 200 мл вода и додадете им суво грозје …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОИНАКУ – ПОСНИ ПОЛНЕТИ ПИПЕРКИ СО ОРЕВИ! Едноставен а вкусен ручек!

Ако сакате да јадете полнети пиперки, а постите, овој рецепт е идеален за вас. Состојки: 15-20 суви пиперки 1 компир 2 лажици масло 3 главички кромид 2 ловорови лисја 1/2 лажичка црн пипер 2 страка праз 2 средни моркови 2 лажички сув зачин од билки 1 лажичка сол 150 гр …

Повеќе »