(ФОТО) Многумина ја носат оваа амајлија а не знаат што значи!

Злото око, познато во грчката култура како „мајка“ (ματι), е проклетство за кое се смета дека е предизвикано од злонамерен сјај што може да предизвика несреќа или загуба.
Можеби сте слушнале како некој ви дава „зло око“ – и многу луѓе ширум светот веруваат дека тоа е повеќе од само изрека.
Можеби луѓето свесно копнеат за негативни мисли за вас, но моќта на окото е во тоа што некои луѓе несвесно и невино ги проколнуваат другите. Затоа е важно да носите злобно око некаде на вашето тело за да одолеете на ова проклетство и да се заштитите во текот на денот.

„Нараквици со овој симбол најчесто ќе се гледаат на тезги во Грција и Турција“


Потеклото на злото око?
Потеклото се враќа многу далеку. Од 3000 година п.н.е., идејата навлезе во античката култура. Ако некој бил љубоморен на друг поради неговиот социјален статус или она што го имал, злото око би можело да се фрли врз него од чиста завист, оставајќи го слушателот несреќен.
За да го избегнат овој изглед, древните народи почнаа да носат амајлии или накит со симболот на злото око, бидејќи ако го носите, злото око ќе се одрази на лицето што го фрлило.

Злото око можете да го најдете споменато во старогрчки и римски текстови, па дури и во познати литературни дела како што се Библијата, Куранот, па дури и драмите на Шекспир. Според фолклористот Џон Робертс, во сите светски култури, над 40% од нив веруваат во некаква форма на злобно око.


Како да се заштитите од злото око?
Можеме да се заштитиме на многу начини – со молитва, извикувајќи „ftou“ 3 пати и, се разбира, со носење на симболот на злото око на нашето тело. Кога некое лице носи или носи зло око со себе, тоа го штити од несреќата што се случува во животот. Злото око носи среќа и ве штити од секоја лоша волја што инаку може негативно да влијае на вашата благосостојба или на вашиот живот воопшто.
Во Грција и многу други култури кои веруваат во злото око, најпопуларната боја е темно сината, исто како и грчкото море. Овој сафир или кобалт сино е класично толкување, но со текот на годините многу други бои симболизираа различни значења.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Национално триатлон првенство – Дојран 2024

Викендов во Дојран, во организација на Триатлон федерација на Македонија и Општина Дојран, ќе се …