Tag Archives: Турција

(ВИДЕО) Вознемирувачка снимка: Случајно допрел далновод и имал среќа да преживее

Поради мала грешка доживеал струен удар кој ги шокирал минувачите. Турските медиуми објавија шокантна снимка од надзорна камера на железничка станица каде чистач го миел предното стакло на возот кога во еден момент зел метална шипка и случајно допрел електричен вод. Струјата го парализирала на лице место и бил однесен …

Повеќе »

(ВИДЕО) Дванаесет загинати во голем верижен судар во Турција. „Луѓето изгореа“

Во судир на 12 возила вчеравечер во провинцијата Хатај на југот на Турција загинале најмалку 12 лица, а 31 лице биле повредени, од кои три потешко, соопштија локалните власти. Несреќата се случила откако возачот на камионот изгубил контрола над возилото и преминал на спротивната лента, при што се судрил со …

Повеќе »

(ФОТО) НЕЈЗИНОТО ИМЕ ЗНАЧИ МИСТЕРИЈА – Бебе во Турција било 128 часа под урнатините: Сега е повторно споено со мајка си

Бебето и мајката биле поврзани благодарение на ДНК тест Бебето кое поминало 128 часа под урнатините по разорниот земјотрес во Турција е повторно споено со својата мајка, објавија турските медиуми. Три и пол месечниот Ветин Бегдас лекарите го нарекле Гизем, што на турски значи „Мистерија“. Бебето пред 54 дена беше …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Најпопуларниот италијански актер, Микеле Мороне, се дружел со децата од Турција по земјотресот: Човек со големо срце на вистинското место!

Микеле Мороне е еден од најпопуларните италијански актери на денешницата, благодарение на филмот „365 дена“, по кој неговиот живот целосно се променил. Микеле е позната како еден од најпосакуваните мажи на денешницата. View this post on Instagram A post shared by Michele Morrone (@iammichelemorroneofficial) На социјалните мрежи се појавија видеа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брачен пар го пронашол бебето еден месец по земјотресот: Болницата се урнала, а детето исчезнало

Брачен пар од Турција, Нергис и Кумали Бакајли, по цел месец страв и неизвесност, го пронашле своето дете изгубено во разорниот земјотрес. Шестмесечно бебе исчезнало по земјотресот во Турција на 6 февруари, а во моментот на земјотресот било во болница во Караманмарас, оттогаш е изгубено. Не било јасно дали детето …

Повеќе »

(ВИДЕО) Две кози по 26 дена извлечени од урнатини во Турција, тие се живи и здрави

Две кози беа извлечени живи од урнатините во Нурхак 26 дена по деструктивниот земјотрес во Турција. Работниците кои ги отстранувале остатоците од урнатините во еден момент ги слушнале звуците на животните, известувајќи ги тамошните медиуми. Потоа, тие виделе две живи кози и ги извлекле. Maraş'ın Nurhak ilçesinde, depremden 637 saat …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОНЕЧНО Е СПАСЕН – Куче во Турција преживеало 23 дена под урнатините

Спасувачки тим во Хатај, Турција, пронашло живо куче под урнатините 23 дена по разорните земјотреси. Во земјотресите што во февруари ја погодија јужна Турција и северна Сирија загинаа повеќе од 50.000 луѓе, а многумина се уште се водат за исчезнати. Материјалните штети се огромни, а спасувачките екипи продолжуваат да ги …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО – КОЊ ПРЕЖИВЕАЛ ТРИ НЕДЕЛИ ПОД УРНАТИНИТЕ: Камерата снимила вистинско чудо во Турција, луѓето не можат да им веруваат на очите

Турските спасувачи, со надзор на ветеринарот, под урнатините извадиле коњ што поминал 21 ден заробен во зградата во Адијаман. Снимката на спасување била објавена од Турското Министерство за земјоделство и шумарство. Животното било извлечено од недостапниот терен. Откако ветеринарот извршил увид открил дека животното немало повреди опасни по живот, коњот …

Повеќе »

ЗЕМЈАТА НЕ СЕ СМИРУВА – Нова серија земјотреси во Турција, со најсилна магнитуда од 6,4 степени

Турција во последните два часа беше погодена од неколку земјотреси, од кои најсилен беше оној со јачина од 6,4 степени. Според податоците на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC), најсилниот земјотрес денеска бил во пограничната област меѓу Турција и Сирија, а се случил нешто по 20 часот по локално време. Епицентарот бил …

Повеќе »