(ФОТО) „Jingle Bells Symphony“ ги стопли срцата на посетителите – Sarah Mace & the Christmas Girls и Камерниот Оркестар на Битола направија предновогодишен музички спектакл

Вчеравечер Македонска Филхармонија блесна во полн сјај, преполна сала со громогласни аплаузи за предновогодишниот музички спектакл „Jingle Bells Symphony“. Sarah Mace & the Christmas Girls и Камерниот Оркестар на Битола на посетителите им приредија ноќ за паметење и вистинско празнично задоволство за сите сетила.

Сара Мејс, Калина Велковска, Полина Тасева, Ана Петановска и Теа Богатинова  го отворија концертот со извондредната изведба на песната „Santa Claus is comin’ to town“ и како со магично стапче создадоа зимска концертна магија. Едногласно со публиката ги отпеаа најпопуларните Божиќни песни како  „Jingle Bells“, „Deck the halls“, „All I want for Christmas“, „Елко, елко“,  „A Holly Jolly Christmas“ и многу други.


Исто така, девојките приредија изненадување и на нивна покана, специјален гостин на концертот беше маестралниот музичар од соседна Бугарија, Александар Христов.

Целата атмосфера беше збогатена со звуците на единствените музичари од Камерниот оркестар на Битола, под диригентската палка на неприкоснованиот Владимир Димовски.


„Jingle Bells Symphony“ ги стопли срцата на посетителите, кои уживаа во секоја отсвирена и отпеана нота, на самиот крај од концертната вечер со широки насмевки и стоечки овации ги испратија Sarah Mace & the Christmas Girls и членовите на Камерниот Оркестар на Битола.

Сите пет девојки беа облечени во свечени тоалети креирани специјално за овој концерт од рацете на врвната модна дизајнерка Фросина Ангеловска, а истите ќе бидат дел од новата колекција на модното студио „ФРАН“.
„Jingle Bells Symphony“ е проект за кој организаторите најавуваат дека ќе прерасне во долга традиција, во која оваа година како генерален спонзор се вклучи брендот „Пелистерка“. Со овој концерт тие практично го затворија одбележувањето на јубилејот 70 години „Пелистерка“.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

SoundEdge објавија две нови песни

Музиката што долго време лебдеше во воздухот на SoundEdge студиото, што излегуваше и влегуваше од …