(ФОТО) Едно од најубавите места во Италија се нарекува „село на луди луѓе“

Во 2007. година, Кориналдо беше прогласено за најубаво село во Италија и генерално се смета за едно од најдобро зачуваните места во средновековниот дух.
Тешко е да се избере најубавото италијанско село или да се смисли „патување“ кое вклучува се што сакате да видите. Меѓутоа, ако одите на север од Италија, убаво е да размислите за посета на Кориналдо.
Историјата, архитектурата и виното се мешаат овде, како и во остатокот од Италија, но и некои посебни традиции и атракции.


Кориналдо се наоѓа во провинцијата Анкона на источниот брег на Италија, а е препознатлив по масивните ѕидини од 14. век. Ѕидовите на Кориналдо се долги 912 метри и се сметаат за најимпресивните ѕидини во регионот Марче.

Можеби ќе бидете малку разочарани од фактот дека ѕидовите што ги гледате кога ќе пристигнете пред Кориналдо не се оригинални. Вистинските настрадале во 14 век, а папата Урбан V набрзо издал дозвола за нивна обнова. Денешните ѕидини не се ништо помалку импресивни и величествени: ги содржат сите средновековни елементи, од пушкарници до кули и три влеза во градот.Во далечната 2007. година беше прогласено за најубаво село во Италија и генерално важи за едно од најдобро зачуваните места со средновековен дух. Логично, местото стана многу популарно меѓу посетителите – особено љубителите на виното кои ќе ја ценат понудата што ја има Кориналдо, а особено познатото локално вино Verdicchio.

Одлична причина да го посетите Кориналдо е Ноќта на вештерките, која овде се слави со стил секоја година. Во неделата пред Ноќта на вештерките, ова слатко гратче се претвора во „главен град на хорор“ исполнет со бројни работилници и активности. Прославата на украсените улици завршува со натпреварот за Мис на вештерки, но ова е сепак нормално кога ќе се спореди со фестивалот на лудаците.


Имено, прекарот на ова место е „село на луди луѓе“. Во тоа име секоја пролет се организира луд фестивал при кој имате можност да освоите „луд пасош“. Потребно е да трчате кон бунарот лоциран на градските скали, врескајте и да се вратите на врвот на скалите, еден од селските лудаци потоа ќе ви даде локален пасош.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 17.06.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Солиден работен ден ги очекува родените во знакот Овен за да ги завршат …