Tag Archives: село

Село на духови кое морало да биде испразнето поради обична грешка

Селес било мало село во долината Салагу во јужна Франција во 50-тите години на 20 век, познато по својата темно црвена почва и сувата клима. Меѓу 63-те жители, повеќето од нив се занимавале со земјоделство и лозарство. Живееле мирно се додека властите не одлучиле да ги иселат за да можат …

Повеќе »

(ФОТО) ИМА СВОЈ ШАРМ – Питорескно селце кое важи за едно од најубавите на Островот

Во 19 век, еден уметник го прогласил за најубаво село во Англија, а Бибури сè уште ги воодушевува сите што го посетуваат. Илјадници туристи доаѓаат во ова село секоја година Бибури е село во Глостершир, Англија. Сместено е на реката Колн, притока на Темза. Но, она што го прави особено …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПИЈАТ, ПУШАТ, НЕ СЕ ХРАНАТ ЗДРАВО И ЛЕСНО ДОЖИВУВААТ 100. ГОДИНИ: Ова италијанско село е мистерија за научниците – во него го истражуават лекот за долговечност!

Оддалеченото село Ацароли во јужна Италија е познато по голем број на постара популација и покрај пушењето и дебелината, а токму нивната долговечност е загатка што ги збунува научниците – која е нивната тајна? Поминаа 4.000 години откако Гилгамеш, кралот на Урук, отиде во потрага по тајната на бесмртноста. Оттогаш, …

Повеќе »

(ФОТО) ВО ОВА ГЕРМАНСКО СЕЛО НЕМА КОРОНА: Веруваат дека ги штити заветот стар 400. години за одржувањето на претставата за животот, смртта и воскресението на Исус Христос!

Германското село Оберамерга, во кое е сместен Центарот за обука на НАТО, еден од најголемите во светот, нема случаи на коронавирус, а локалното население верува дека нив од епидемијата ги чува „завет“ стар 400 години. Жителите на Оберамерга веруваат дека тие се заштитени од болеста со завет што го дале …

Повеќе »

(ФОТО) СЕЛО ВО ИТАЛИЈА ПРЕКУ НОЌ СТАВЕНО ВО КАРАНТИН: „Ни рекоа да не излегуваме, а местото го преплавија војници и луѓе во заштитни одела!“

Селото Нерола се наоѓа на брдо во близина на Рим. Минатиот викенд таму биле потврдени 77. случаи на коронавирус. Поради тоа 1,900 лица завршиле во целосен каранти Минатата седмица малото италијанско село Нерола ненадејно било прогласено за „црвена зона“ откако биле потврдени десетина случаи на коронавирус. Селото веднаш било затворено …

Повеќе »

(ВИДЕО) КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ – ВАКА ИЗГЛЕДА ЖИВОТОТ ВО СЕЛО ШТО ТОНЕ: Нема брег, но има луѓе кои одбиваат да си заминат!

Ситио Парихијан е мало рибарско село на Филипините,30. километри северно од Манила. Порано имало околу 100. семејства, а селото имало црква и училиште со повеќе од 100. ученици. Денес, и’ црквата и училиштето се поплавени, опкружени со импровизирани дрвени куќи кои на штици ѕиркаатод водата. Изгледаат како тие потпорници да …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРЕДИЗВИКА БУРА НА ОДОБРУВАЊЕ НО И НЕГАТИВНОСТИ: Бабава од Скопје има свое мислење за загадувањето и животот во град…

Секојдневно сме сведоци на бројни анкети во Скопје, за разни прашања… Во оваа, која скопјани ги прашува за загадувањето на воздухот одговорот на една баба внесе доста спротивставени коментари но главно повеќето се на страна на бабата…која говори не само за загадувањето, туку и животот во град, навиките, лошото однесување… …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВОЛШЕБНО СЕЛО ВО СИБИР: Луѓето доаѓаат да бараат волшебен кристал, но потоа остануваат од сосема други причини!

Областа во западен Сибир, како што многумина веруваат, има голема духовна моќ а епицентарот е малото село Окунево. „Америка ќе биде поплавена, катаклизма ќе ја погоди Франција…но западен Сибир ќе преживее! Тука ќе дојде нов живот!“, вели еден жител на селото. Луѓето овде веруваат во многу работи, на пример, дека …

Повеќе »

(ВИДЕО) Баба живее во Чернобилската зона и има важна порака за сите!

„Чернобил“ за некои е најдобра серија која ја гледале, а некои тоа е мистериозна контаминирана зона во која не треба да се престојува, за други е предизвик, но на некои тоа им е сеуште дом. Бившата медицинска сестра Валентина сеуште живее во контаминираната зона, а на каналот Chernobyl TV на …

Повеќе »