Tag Archives: фестивал

(ВИДЕО+ФОТО) ТАА ИМА 40, ТОЈ Е ДВОЈНО ПОМЛАД! СУЛТАНИЈАТА ХУРЕМ БЛЕСКА: Коментарите се редат – „Како да ти е син, бадијала целата пластика…“

Мерјем Узерли игра во новата серија „RU“ со многу помладиот Бурак Берки Агкул. Мерјем Узерли, која се прослави како султанијата Хурем во серијата „Сулејман Величествениот“, повторно е во центарот на медиумското внимание благодарение на нејзиниот нов проект. Станува збор за серијата „RU“, во која таа ја игра Рејан, жена која …

Повеќе »

Време е за „Прилеп фест“: Македонските фолк – ѕвезди се подготвуваат за 1-ви јуни!

Во градот под Марковите кули на 1-ви јуни ќе се одржи седмото издание на фестивалот „Прилеп фест“. Како и изминатите години, така и сега, тој ќе се одржи во Центарот за култура „Марко Цепенков“, каде ќе настапат познати музички ѕвезди од нашата земја, но и од соседството. Како минатите така …

Повеќе »

Премиера на „Кајмак” на Манчевски во Италија, од 7 април и во кината во Бугарија

Филмот „Кајмак” на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски ја имаше и италијанската премиера, во селекцијата на Меѓународниот филмски фестивал во Бари. Овој фестивал е еден од најголемите во Италија и е поврзан со две легендарни имиња на италијанската кинематографија – директорот Феличе Лаудадио, кој во богатата кариера беше на чело …

Повеќе »

Гран при за Никола Ристановски на фестивалот во Никшиќ

Никола Ристановски е добитник на наградата гран при за најдобра машка улога на 18. Меѓународен фестивал на актерот, Никшиќ 2022, Црна Гора, за улогата д-р Стокман во претставата „Народен непријател” во режија на Нина Николиќ. Оваа награда му ја додели жирито во состав: Тања Бошковиќ, претседател, и Славиша Чуровиќ и …

Повеќе »

Актерите Дарја Ризова и Саша Ханџиќ најдобри на Интернационалните театарски средби

Актерите на камерната драма „Нема да биде крај на светот”, Дарја Ризова и Саша Ханџиќ повторно најдобри, овојпат на ИНТЕРНАЦИОНАЛНИТЕ ТЕАТАРСКИ СРЕДБИ БРЧКО ДИСТРИКТ, БиХ. На ИНТЕРНАЦИОНАЛНИТЕ ТЕАТАРСКИ СРЕДБИ БРЧКО ДИСТРИКТ, Брчко, БиХ, одржани од 20.10. – 28.10.2022 година, стручното жири во состав: Жељко Митровиќ, актер; Емина Муфтиќ, актерка; Драган …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Пее за нејзиниот „Омилен“, но таа стана омилена по настапот на „Макфест“: Марија Спасовска го промовираше спотот за новата песна!

Дефинитивно младата и талентирана пејачка Марија Спасовска беше една од најзабележаните учесници на овогодинешното издание на фестивалот „Макфест“, кој се одржа викендот во Штип. Нема сомнеж дека Марија ги освои срцата на публиката, а доказ за тоа се позитивните коментари кои не престануваат да пристигнуваат на нејзина адреса. Таа имаше …

Повеќе »

(ФОТО) Кејт Хадсон кренала прашина на црвениот тепих со своето сензуално издание

Фустанот има многу длабоко деколте… Вчера на Лондонскиот филмски фестивал премиерно беше прикажан филмот „Стаклена арка“, продолжението на „Нож во грбот“ на Ријан Џонсон, кој ги собра големите имиња на холивудскиот филм. Одличниот тим го предводи британскиот актер Даниел Крег, а друштво пред камерите му беа Кејт Хадсон, Едвард Нортон, …

Повеќе »

(ФОТО) Едно од најубавите места во Италија се нарекува „село на луди луѓе“

Во 2007. година, Кориналдо беше прогласено за најубаво село во Италија и генерално се смета за едно од најдобро зачуваните места во средновековниот дух. Тешко е да се избере најубавото италијанско село или да се смисли „патување“ кое вклучува се што сакате да видите. Меѓутоа, ако одите на север од …

Повеќе »

(ФОТО) Мијата настапува во Италија, на Фестивалот на музички контролори

Наташа Мијатовиќ – Крстевска е дел од македонската музичка сцена дваесетина години. Паралелно со своето животно хоби, популарната Мијата ја негува и својата страст за летање. Поточно, за контролата на летање, што и е примарна професија. Деновиве Мијата престојува во Италија, каде се одржува Фестивалот на музички контролори, на кој …

Повеќе »