Детска работилница -„Во светот на пештерите”

Во вторник, 5 декември 2023 година, во просториите на Europe House Скопје, со почеток во 18:30 часот, ќе се одржи работилница за деца насловена „Во светот на пештерите”.

Ги повикуваме сите млади трагачи на авантури да научат за спелеологија (Наука за проучување на пештерите). Подгответе се за незаборавно патување во мистериозниот свет под нашите нозе и придружете ни се на овој спелеолошкиот настан дизајниран само за деца!


Научете за спелеологија како спорт, пробајте дел од опремата (проба на шлемови, светла итн.), учествувајте во работилница за изработка на пештерски украси и искусете импровизирана пештера од мебел.

Презентациите за пештери и спелеолошка опрема ќе ги раководат д-р Билјана Гичевски и Беркер Самет, а за секое дете-учесник подарок книга „Тајните на македонските пештери” и диплома за учество.


– Максимум број на учесници: 15 деца
– Возрасна група: од 8 г. до 12 г.
Задолжително пријавување на настанот:
https://forms.gle/CgsLhW9C7CgjGJK19

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Читаме боса нова со „Акварела“ квартет

„Литература.мк“ во партнерство со радиото „Џез ФМ“ организираат низа музички настани во новото Café Literatura …