Денес роденден прославува нашиот истакнат актер Владо Јовановски

Владо Јовановски е роден на 27 февруари 1967 година во Пробиштип. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски актер.

Дипломира на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на Факултетот за драмски уметности,Скопје, на oтсекот за драмски актери во класата на проф. Љубиша Георгиевски во 1991 година. Член на Драмата при Македонскиот народен театар е од 1993 година. За пошироката публика е можеби најпознат по серијалот „Истражи ја Македонија“ – кратки документарни емисии за неоткриените убавини на Македонија.


Од остварените театарски улоги ги издвојуваме следните:

 • Бил (Бесачи, 2019), автор: Мартин Мекдона, режисер: Јавор Грдев, продукција: Македонски народен театар;
 • Вангел (Прекината Одисеја, 2016), автор: Роберт Урбањски, режисер: Јацег Гломб, копродукција: Македонски народен театар и театар „Хелена Моджејевска“, Полска;
 • Иван Петрович Војницки (Вујко Вања, 2015), автор: Антон Павлович Чехов, режисер: Зоја Бузалковска, продукција: Македонски народен театар;
 • Клаудиј, кралот на Данска (Аферата Елсинор, 2014), автор и режисер: Љубиша Георгиевски, продукција: Македонски народен театар;
 • Крсте Мисирков (Вечната куќа, 2013), автор: Јордан Плевнеш, режисер: Дејан Пројковски, продукција: Македонски народен театар;
 • (Животот е сон, 2012), автор: Педро де ла Барка Калдерон, режисер: Владо Цветановски, продукција: Македонски народен театар;
 • Петар Степанович Верховенски (Бесови, 2011), автор: Фјодор Михајлович Достоевски, режисер: Златко Славенски, продукција: Македонски народен театар;
 • Нестор (Троил и Кресида, 2010), автор: Вилијам Шекспир, режисер: Љубиша Ристиќ, продукција: Македонски народен театар;
 • Грофот Алмавива (Фигаро се разведува, 2008), автор: Еден фон Хорват, режисер: Куштрим Бектеши, продукција: Македонски народен театар;
 • Антон Антонович Сквозник (Ревизор, 2006), автор: Николај Василевич Гогољ, режисер: Владимир Милчин, продукција: Македонски народен театар;
 • Мето (Оркестар титаник, 2006), автор: Христо Бојчев, режисер: Димитар Станковски, продукција: Македонски народен театар;
 • Скретничарот, Кирил (Папокот на светот, 2004), автор: Венко Андоновски, режисер: Златко Славенски, продукција: Македонски народен театар;
 • Спасе (Балканот не е мртов, 2001), автор: Дејан Дуковски, режисер: Александар Поповски, продукција: Македонски народен театар;
 • Иван Шатов (Демони, 2001), автор: Фјодор Михајлович Достоевски, режисер: Владимир Милчин, продукција: Македонски народен театар.

Филмографија:


 • Глигор (Ругање со Христос, 2018), режисер: Јани Бојаџи;
 • Големиот Вед (Анка, 2017), режисер: Дејан Ачимовиќ;
 • (Есен на самураите, 2016), режисер: Данило Бечковиќ;
 • Доктор Васил (Ослободување на Скопје, 2016), режисери: Данило и Раде Шербеџија;
 • Јордан (Лазар, 2014), режисер: Светозар Ристевски;
 • Иљо (До балчaк, 2014), режисер: Столе Попов;
 • Таткото на Ана (Враќање, краткометражен филм, 2014), режисер: Дина Дума;
 • Кале (Децата на сонцето, 2014), режисер: Антонио Митриќески;
 • Пепо (Трето полувреме, 2012), режисер: Дарко Митревски;
 • Капетен (Колона, краткометражен филм, 2012), режисер: Ујкар Хусај;
 • Продавач (Ова не е американски филм, 2011), режисер: Сашо Павловски;
 • Зеко (Возвишување, 2011), режисер: Немања Бечановиќ;
 • (Крајот на светот, краткометражен филм, 2010), режисер: Јани Бојаџи;
 • Мето (Време на кометата, 2008), режисер: Фатмир Кочи;
 • Бигорски (Тајната книга, 2006), режисер: Владо Цветановски;
 • Трендафил Каранфилов (Бал – Кан – Кан, 2005), режисер: Дарко Митревски;
 • Лазо, таткото на Марко (Илузија, 2004), режисер: Светозар Ристевски;
 • Вториот пријател во кожната јакна (Големата вода, 2004), режисер: Иво Трајков;
 • Учителот (Прашина, 2001), режисер: Милчо Манчевски;
 • (Вета, краткометражен филм, 2001), режисер: Теона Митевска Стругар;
 • Пророкот (Збогум на дваесеттиот век, 1998), режисери: Дарко Митревски и Александар Поповски.

Остварил улоги и во следните тв серии:

 • Миле (Преспав, 2016), продукција: ОХО;
 • Чечња Каби (12 мајмуни, прва епизода, 2015);
 • Вернер фон Браун (Еурека, ТВ серија, 1991).

Добитник е на следните награди и признанија:


 • Награда за ТВ проект – „Истражи ја Македонија“ 2012 г. на „Златна Буба мара на популарноста“;
 • Награда за актер за 2001 г. на „Златна Буба мара на популарноста“;
 • Награда на ревијата Екран за најдобро актерско остварување на филм и на ТВ за улогата во филмот „Македонска сага“, во режија на Бранко Гапо и во филмот „Светло сиво“, во режија на Александар Поповски, Дарко Митревски и Срѓан Јаниќијевиќ (1993).

Редакцијата на Екран му го честита роденденот на Владо и му посакува многу здравје и уште многу професионални успеси.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВО МАКЕДОНИЈА ПРИСТИГНУВА СИЛЕН ЛАДЕН АТМОСФЕРСКИ ФРОНТ ОД СЕВЕР И ОД СЕВЕРОЗАПАД: Во среда ќе не зафати силно невреме – Од четврток значително заладување, а на планините ќе има и снег

Метео прогноза на Славчо Попоски: Уживајте во вистинското летно време уште утре почитувани, максималните дневни …