Дали знаете дека ЦИМЕТОТ е спас за жените? Причината е неверојатна!

Циметот не е само зачин со божествен мирис кој се користи за слатки, туку е и вистински моќен сојузник на сите жени, особено на оние кои страдаат од неправилен менструален циклус или имаат проблем со зачнувањето.
Мало истражување спроведено на Универзитетот Колумбија во Њујорк заклучило дека жените со полицистични јајници, кои го земале овој зачин секој ден, го избалансирале менструалниот циклус во рок од шест месеци, за разлика од оние кои земале плацебо. Некои од нив и забремениле во овој период.
„Научниците долго време се обидуваа да откријат хомеопатски или природен лек за синдром на полицистични јајници”, изјавил авторот на студијата, д-р Даниел Корт, и додал:„Со ова истражување откривме дека еден на прв поглед обичен зачин може да биде спас за жените кои страдаат од синдромот на полицистични јајници”.


Се проценува дека пет до десет проценти од жените во светот имаат синдром на полицистични јајници. Во Америка ги има околу пет милиони. Симптомите на овој синдром вклучуваат неправилна менструација, неплодност, акни и раст на влакна на лицето.
Научниците веруваат дека циметот, покрај полицистичните јајници, може да влијае на телото преку подобрување на способноста на организмот да преработува гликоза и инсулин.
Во Кина, Јапонија и земјите од Далечниот исток, на жените кои не можат да забременат им се сервира цимет во прав, половина лажичка мед и се става на гума за џвакање, така што правот влегува во телото малку по малку во текот на денот. Ако не ви се допаѓа овој метод, едноставно оваа мешавина намачкајте на непцата неколку пати на ден.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПОВЕЌЕ ОД 2.600 ИСПИТАНИЦИ – Истражувањето открило психолошка особина кај луѓето која е поврзана со неверство

Неверството е една од главните причини зошто луѓето ги прекинуваат врските. Но, она што е …