Tag Archives: жени

Грешки со кои жените ги уништуваат совршените врски

Истражувањата постојано укажуваат на разлики во начинот на размислување на мажите и жените Многу врски завршуваат поради она што го нарекуваме „тенки причини“. Проблемот е што конфликтот, кој започнува како мала расправија, се претвора во побеснето торнадо кое брзо ги раскинува инаку совршените врски. Постојат грешки кои жените постојано ги …

Повеќе »

Што жените прво забележуваат кај мажите, а што мажите кај жените? Одговорот ќе ве изненади!?

Постојат бројни теории на оваа тема. Антропологот од Универзитетот во Оксфорд, Ана Машин, при собирањето податоци за својата книга „Зошто сакаме“, дошла до интересен заклучок. Резултатите од ова истражување покажуваат дека жените на мажите прво гледаат на обемот на рамената и половината. Пожелно е рамениците да бидат широки, да формираат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СОЛИДАРНОСТ СО ИРАНКИТЕ – Турска пејачка си ја отсекла косата на сцена: „Ако ќе не грабате за неа, нема да ја имаме“

Протестите по смртта на 22-годишната Махса Амини се проширија низ Иран како шумски пожар, а поддршката на луѓето доаѓа од различни делови на светот. Сега на се’ се приклучи и познатата турска пејачка Мелек Мосо. Мосо отсекла прамени од косата на сцената за време на нејзиниот настап за да изрази …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) УКАЖАЛА НА ПРОТЕСТИТЕ – Анџелина Џоли ги поддржа храбрите жени од Иран: „Не им треба надзор над нивниот морал и нивните тела!“

Холивудската ѕвезда и хуманитарец Анџелина Џоли укажа на тековните протести во Иран по смртта на 22-годишната Махса Амини. Да потсетиме дека Амини почина на 16. септември во Иран откако беше приведена од Државната полиција за морал поради наводно прекршување на кодексот на облекување. Веднаш по нејзината смрт избувнаа протести, а …

Повеќе »

(ФОТО) Жените откриле што ги привлекува: Како изгледаат машките стандарди за убавина во различни земји во светот

Стандардите за машка убавина се разликуваат од земја до земја, а YouTube каналот „Brightside“ се обиде да дефинира некои основни принципи според кои би се оценувала нечија убавина. Испитаничките од 6. земји не можеле конкретно да одговорат на ова прашање, но дале пример за убав маж врз основа на познати …

Повеќе »

(ФОТО) Науката одлучила кои се најубавите славни маж и жена на светот: Дали се согласувате?

Повеќето ќе речат дека вкусовите се различни и дека убавината е субјективна, но научниците сепак веруваат дека е можно да се користат научни методи за да се најде личност која би се сметала за убава. Д-р Џулијан Де Силва користел наука и древни формули поврзани со совршени броеви за да …

Повеќе »

Жените ги сметаат ќелавите мажи за помалку успешни и помалку привлечни, покажало истражувањето

Многу мажи се плашат од опаѓање на косата, а една нова студија покажала дека нивната загриженост можеби не е целосно неоснована. Новото истражување објавено во списанието Evolutionary Psychological Science покажало дека мажите без коса се помалку привлечни за жените. Во истражувањето учествувале 120. жени кои ја оцениле привлечноста на мажите …

Повеќе »

Овие работи ги полудуваат жените во кревет – но не на позитивен начин

Штом ќе почнете редовно да водите љубов, ќе почнете да го развивате вашиот репертоар на сексуални техники – како да ја натерате жената да ужива и како да ја намамите да се враќа по уште. „Не е лесно да ги научиш мажите за сексуалноста затоа што мислат дека треба да …

Повеќе »

Истражувањата покажуваат: Зошто жените лудуваат по мажи кои се помалку привлечни?

Мажите со просечен изглед стануваат поатрактивни ако се имагинативни, креативни. Меѓутоа, кај жените ситуацијата е нешто поинаква, како што покажало истражувањето. „Се чини дека креативните жени со помалку привлечно лице се некако казнети од општеството“, вели Кристофер Воткинс, психолог од Универзитетот Абертај во Шкотска, кој го предводел тимот што го …

Повеќе »