Колку калории има во алкохолните пијалоци?

Ако сте испиле две пива, тоа е исто како да сте изеле цело чоколадо.
Телото го регистрира алкохолот како отров, па затоа се обидува што побрзо да го претвори во нешто помалку штетно – во вишок енергија што се претвора во маснотии, која кај мажите се таложи во стомакот, а кај жените на бутовите.
Половина литар црно пиво има дури 220 калории.
Половина литар светло пиво има околу 240 калории, а ако сте испиле четири пива во текот на вечерта, тоа е приближно исто како да сте изеле две чоколади од по 100 грама.


Слична е ситуацијата и со сајдерот. Овој сè попопуларен пијалок содржи околу 230 калории на половина литар.
Еден од коктелите со најмалку калории е „тенок“ џин тоник (со тоник без шеќер) – 64 калории, во просек 80 калории, џус вотка 60 калории и чаша бело вино 160 калории.


Калории во 100 мл други алкохолни пијалоци:
Шампањ – 85 кал., бело вино – 85 кал., црвено вино – 80 кал., коњак 38 vol% алкохол – 230 кал., коњак 50 vol% алкохол – 375 кал., ликери – 250 кал., ракија 25 vol% алкохол – 175 кал., ракија 33 % алкохол – 195 кал., ракија 50 % алкохол – 350 кал., рум 40 % алкохол – 280 кал., ракија – 40 % алкохол – 230 кал., ракија – 250 кал., виски – 250 кал. и вотка – 230 кал.


Калории во коктели:
Лонг Ајленд – 780 кал., Маргарита – 740 кал., ПинаКолада – 644 кал., Бел Русин – 425 кал., Maи Таи – 350 кал., Џин/вотка и тоник – 200 кал., Мохито – 160 кал. и Космополитан – 150 кал.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ништо подобро од домашни фурнарини (Рецепт како да ги направите)

Направивте одлично мезе или вкусен прелив и сега само ви фали нешто за грицкање. Ништо …