Tag Archives: калории

Колку калории има во алкохолните пијалоци?

Ако сте испиле две пива, тоа е исто како да сте изеле цело чоколадо. Телото го регистрира алкохолот како отров, па затоа се обидува што побрзо да го претвори во нешто помалку штетно – во вишок енергија што се претвора во маснотии, која кај мажите се таложи во стомакот, а …

Повеќе »

Трикови за сигурни резултати: Хранете се здраво а ефтино

Честопати сте си го поставувале прашањето, како можам да се хранам здраво кога тоа многу чини? Постојат едноставни трикови кои ќе ви помогнат да се храните здраво и ефтино, а нема да ви одземат многу време. Обидете се да ги следите овие совети секогаш кога можете и бидете сигурни дека …

Повеќе »

(ФОТО) Гледате ли кој оброк е поздрав? Се чинат идентични, а се разликуваат во 300. калории!

Едноставните и мали промени можат да направат голема разлика и да ве доведат до посакуваната линија. Ова е пораката на диететичарот Паула Норис која покажала дека навидум идентични оброци може да варираат од 300. до 500 калории. Таа на Инстаграм објави фотографии од две, на прв поглед, еднакви чинии полни …

Повеќе »

10. продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите

Што и да изедеме или испиеме, во текот на животот, минува низ нашиот црн дроб. Токму поради тоа овој орган ги трпи и впива сите наши лоши прехрамбени навики и со својата работа го штити нашето тело. Ако сакате да направите добра работа за вашето тело, а со тоа и …

Повеќе »

Кравјо или растително: Нутриционистите ја решиле дилемата кое млеко е поздраво!

Веројатно мислите дека растителните млеко како бадемово и соја се многу поздрави, сепак не сте во право. Вака изгледа рангот на млеката според придобивките што ги имаат за нашето тело. Кравјо млеко всушност има најмногу придобивки. Во него се крие голема количина на протеини кои се одговорни за градење мускули, …

Повеќе »

(Рецепт) Најдобар домашен сладолед од чоколадо

На добриот сладолед не му се бројат калориите… Потребно е: 5 белки, 1о лажици шеќер, 5 жолчки, 500 мл слатка павлака, 1 кесичка ванилин шеќер, 300 мл млеко, 200 г црно чоколадо, 100 г лешници Подготовка: млекото ставете го да се загрева. Во сад изматете ги жолчките со шеќерот па …

Повеќе »

Како со секс да согорите повеќе калории?

Еден од најдобрите тренинзи за вас доколку сакате да бидете фит и со витка фигура е сексот. Но, сите секс пози не се подеднакво добри. Еве со помош на која секс поза можете најбрзо да постигнете резултат. Сексот освен тоа што е одличен лек за борбата против стресот и за …

Повеќе »

Бакнување и секс наместо теретана: Колку калории ќе потрошите?

Сексот и активностите кои му претходат се многу добри за вашето здравје… Здрав сексуален живот е добар за вашата врска, но врската не е единствената работа која профитира. Сексот и активностите кои му претходат се многу добри за вашето здравје, а иако можеби не можат во потполност да заменат одење …

Повеќе »

Има начин како во тестенините драстично да ги намалите калориите

100. тестенина содржи околу 390. калории, а повеќето од тоа го чини скроб кој во нашето тело се претвора во шеќер, односно се таложи како сало.Кога на тоа ќе го додадете сосот бројот на калориите само се зголемува… Тестенината, колку и да е вкусна, сама по себе е скроб кој …

Повеќе »