Tag Archives: цимет

Зошто би требало повеќе да користиме ЦИМЕТ? Некогаш подарок за кралевите, сега широко достапен

Циметот е богат со антиоксиданси и други корисни соединенија, а сега е периодот кога најмногу го конзумираме Циметот е зачин кој е ценет поради неговите корисни својства илјадници години. Направен е од внатрешната кора на дрво познато како Cinnamomum. Се создава со сечење на стеблата на дрвјата цимет, потоа се …

Повеќе »

(Рецепт) Смути со цимет кој „топи“ килограми

Општо е познато дека циметот го поттикнува метаболизмот, а во комбинација со освежителното овошје килограмите едноставно се „топат“. Состојки: 1 големо јаболко 2 чаши спанаќ 3 лажички сечкан коријандер 1 лимон 1 филџан свежо исцеден сок од портокал 2 лажички ѓумбир 1/3 од банана 1 лажичка цимет. Подготовка: Сите состојки …

Повеќе »

РЕЦЕПТ ЗА БРЗО СЛАБЕЕЊЕ: Наместо вечера, јадете го ова! 

Следете ги овие совети и килограмите сами ќе исчезнат Ако сакате да изгубите тежина, тоа мора да го сфатите сериозно. Овде нема голема мудрост: едноставно изберете внимателно што јадете и многу движите се. За оние кои сакаат брзо да ослабат, ве советуваме вечерата да ја замените со овој оброк кој …

Повеќе »

Дали знаете дека ЦИМЕТОТ е спас за жените? Причината е неверојатна!

Циметот не е само зачин со божествен мирис кој се користи за слатки, туку е и вистински моќен сојузник на сите жени, особено на оние кои страдаат од неправилен менструален циклус или имаат проблем со зачнувањето. Мало истражување спроведено на Универзитетот Колумбија во Њујорк заклучило дека жените со полицистични јајници, …

Повеќе »

ЦИМЕТОТ може многу да ПОМОГНЕ: Еве како да го користите во СВОЈОТ ДОМ!

Не,  не е погоден само за вкусно варено вино. Еве шест интересни начини да користите цимет за кои дефинитивно не сте знаеле! Зачинете ја кујната Пред посета на пријател,во лонче сварете портокало, четири стапчиња цимет и една шака брусници и варете на тивок оган 15 минути. Смирува каснувања од комарци …

Повеќе »

(Рецепт) Здрав коктел за добар почеток на денот!

Освен што делуваат антивоспалително, куркумата и пиперот во комбинација ги активираат хормоните на среќа. Ако кон тоа додадете сок од лимон и витаминот Ц кој го содржи ќе добиете инекција за будење на организмот и помош во борба против анксиозност и стрес. Чиа семките даваат енергија и делуваат благотворно на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кох со цимет: Совршен колач за вашето дете, но и сите генерации!

Вкусот на детството во еден колач…Кој уште се сеќава на кохот на мама? Потребно е: 3 јајца 3 лажици гриз 1 лажица брашно шеќер по желба (околу 3 – 5 лажици) 1/2 лажичка цимет 1 лажица какао 100 гр суво грозје 500 мл. млеко 2  кесички ванилин шеќер Подготовка: Изматете …

Повеќе »

(Рецепт) Боговски детокс напиток: Симнува сало од стомакот и чисти од сите токсини!

Овој смути е одличен за решавање на проблемите со варењето, ги слободува отровите од организмот и симнува килограми… Состојки: 1 шолја ананас – свеж или до конзерва 1/2 исчистен лимон 1 лажичка мелен ѓумбир 1 лажичка цимет 2 шолји вода Подготовка:Исечкајте го ананасот и заедно со другите состојки префрлете во …

Повеќе »

(Рецепт) Свежиот здив ќе биде ваш заштитен знак: Една голтка ги отстранува сите бактерии и остатоци од храна!

Најпрво гргорете го и „шетајте“ низ усната шуплина, па потоа проголтајте. … Понекогаш ниту одличната орална хигиена не е доволна да имаме долготраен свеж здив. Сепак, немојте да очајувајте и подгответе вкусен домашен напиток и нека свежиот здив биде ваш заштитен знак. Состојки: 1/2 лажичка цимет во прав, 1/2 лажичка …

Повеќе »