ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ: Малиот Василиј има потреба од нас – Стар е само 16. дена а иако избори 2. големи БИТКИ, го чекаат уште многу!

Малиот борец Василиј е роден на 28-та недела од бременоста на 25. март 2021 година. Со нетрпение чекајќи да го запознае надворешниот свет, тој е роден многу рано и не изненади сите со своето доаѓање.
Роден е со тежина од 1.320 грама и должина од 44 сантиметри, што на сите ни даде голема надеж дека еден ден ќе биде пуштен од болница и ќе биде во прегратките на мама и тато. Бидејки е роден многу рано и веднаш бил пренесен на одделот за неонатална интензивна нега и каде е сместен во инкубатор за поддршка на дишните патишта. Неговите бели дробови воопшто не беа развиени и вештачки спиеше и го фрлија на машина за дишење што дишеше за него. Лекарите му дале терапија за развој на белите дробови, за која херојски се приврзал и за само една недела успеал делумно да ги развие белите дробови, секој ден херојски се борел за живот и го разбудија и успеаа да му го стабилизираат дишењето. Но, бидејќи е роден предвреме, тој имаше нов проблем кога мама и тато беа среќни што е подобро. Од болницата известуваат дека нашето бебе Василиј има проблеми со срцето, поточно диктусот на неговото срце не е затворен и дека ако не ја прифати новата терапија што ќе му биде дадена за срцето, ќе мора да му се направи операција на срцето. Но, нашиот мал борец со голема желба за живот за само 3. дена ја прифати новата терапија и се избори со оваа голема битка и неговото мало срце се излечи, што ни даде повеќе надеж за сè. Тој е толку мал и толку голем борец и херој, за само 7. дена водеше 2. големи битки во животот. Но, животот сега му даде нова борба во која сите веруваме дека ќе може да победи, предвремено роден доби крварење во главата за што се борат лекарите и се надеваат дека ќе биде добро. Ќе остане долго во инкубаторот и на машината за дишење, но сите му даваме голема поддршка, се молиме, веруваме и знаеме дека ќе се справи со сите предизвици што му ги дава животот затоа што е голем борец .


Малиот Василиј има потреба од сите хумани луѓе.
143 454 –Телеком
143 471 – A1
Со секој повик донирате 100 денари, не треба префикс 🙏🏻


За нашиот најголем јунак, нашиот син Василиј 💙🙏🏻👣
За малечкиот херој има и жиро сметка за донирање и девизна сметка, како и линк за донирање на GoFundMe.
ВАСИЛИЈ ви благодари на сите за подршката 🤔🙏🏻🙏🏻


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Џез концерт на Гоце Стевковски Квинтет

На 6 декември 2023 година, со почеток од 19.00 часот, во ЈОУДК “Бранд Петрушев” во …