Tag Archives: донации

ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ: Малиот Василиј има потреба од нас – Стар е само 16. дена а иако избори 2. големи БИТКИ, го чекаат уште многу!

Малиот борец Василиј е роден на 28-та недела од бременоста на 25. март 2021 година. Со нетрпение чекајќи да го запознае надворешниот свет, тој е роден многу рано и не изненади сите со своето доаѓање. Роден е со тежина од 1.320 грама и должина од 44 сантиметри, што на сите …

Повеќе »

Секоја чест – Неверојатно но вистинито: На онлајн концертот на Марија Шерифовиќ биле собрани 166.666 евра за лекување на малечката Миња

Синоќа, Марија Шерифовиќ го одржа својот хуманитарен онлајн концерт на платформата „YOUBOX“. Цената на билетот била СМС порака за лекување на малата Миња Матиќ, а наводно биле испратени над 100. илјади пораки, што значи дека, на овој начин, биле собрани околу 20.000.000 динари (околу 166.666 евра). Иако концертот прво бил …

Повеќе »

(ФОТО) ЃОКОВИЌ ВО ЦЕНТАРОТ НА ВНИМАНИЕТО:Тој е единствен од топ тенисерите кој донираше за Ковид-19 во три различни земји! Каде се Федерер и Рафа?

Новак Ѓоковиќ е феномен на но и надвор од теренот, што го докажува повеќе од една деценија. Најдобриот тенисер на планетата е единствениот играч кој помогна во три различни земји за време на пандемијата на коронавирус. Српскиот тенисер е единствениот човек од светот на спортот кој во овие тестирани времиња …

Повеќе »

(ФОТО) ЏОРДАН ГО ШОКИРАЛ СВЕТОТ: Открил колку пари ќе даде за подобар живот на Афроамериканците во САД!

Мајкл Џордан, според многумина, е најдбориот кошаркар на сите времиња, но она што сега го направил вон теренот подеднакво ја воодушевило планетата… Гледајќи што се се случува во неговата татковина, Соединетите Американски држави, последните денови, откако полицијата го уби, после приведувањето Џорџ Флојд за наводно користење на фалсификувана банкнота од …

Повеќе »

Борба со Ковид – 19: Донирана опрема, добра и финансиски средства за Министерството за здравство за справување со коронавирусот

Министерството за здравство изразува голема благодарност до сите компании, поединци, организации, институции, амбасади кои со донации во опрема, добра и парични средства даваат поддршка во напорите на здравствените институции за справување со состојбата со Ковид-19 во земјата. Особена благодарност упатуваме за потврдените донации од Европска Унија во вредност од 4 …

Повеќе »

НБА – Сопственикот на ЛА Клиперс „дебело“ ги надминал сите досегашни донации во борбата со корона вирусот

Сопственикот на ЛА Клиперс и извршен директор на Микрософт, Стив Балмер донирал 25. милиони долари за борбата против корона вирусот. Парите ќе се распределат за помош на заедниците во Сиетл, Лос Ангелес и Мичиген, а 10. милиони се наменети за истражување на Универзитетот Вашингтон каде се работи на вакцина за …

Повеќе »

Меси и Гвардиола донирале по 1. милион евра за борба против корона вирусот

Најдобриот фудбалер на светот и напаѓач на Барселона, Аргентинецот Лео Меси донирал еден милион евра за борба против коронавирусот. Донацијата на аргентинскиот репрезентативец ќе биде поделена помеѓшу Клиничката болница во Барселона и еден медицински центар во неговата земја. „Лео Меси даде донација за клиниката за борба против коронавирусот“, напишале од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во оваа куќа живее Хатиџе, хероината од „Медена земја“!

После силната порака што ја испрати до целиот свет, мислам дека барем малку не задолжи сите нас… За разлика од Бекирлија (местото каде што е снимен документарецот и местото каде што живее Хатиџе со братот) каде што нема елементарни услови за нормален живот, куќата во Дорфулија има струја, вода и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПОЖАРИ ВО АВСТРАЛИЈА: Крис Хемсворт, Луис Хамилтон, Кајли Миног, Никол Киднам, Марго Роби…донираат и повикуваат за помош!

Секој ден славните личности од сите сфери апелираат за помош на борците со пожарите во Австралија, за обновување на уништетните подрачја и заштита на животинскиот свет… Шампионот во Формула 1, Луис Хамилтон, решил да помогне со 500.000 американски долари за да им помогне на оние кои се борат против пожарите …

Повеќе »