„Бранови во вечноста“ – омаж за маестро Кире Костов

Денес со почеток во 19:00 часот во Занаетчиски дом во Куманово ќе може да го проследите омажот за нашиот познат композитор Кире Костов со наслов „Бранови во вечноста“.

Танцова визија на извонредната музика на нашиот драг професор Кире Костов, изведена од студентите од катедрата за балетска педагогија на ФМУ-Скопје и учениците од балетскиот оддел на ДМБУЦ Илија Николовски-Луј, засилени со најмладите од студиото Аrabesque, Штип и Skill Factory, Куманово.


Бидете дел од пулсирачката енергија и не го пропуштајте овој незаборавен настап.

 


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Концерт на „Мојра“ – џез на кирилица

Вечерва во рамките на фестивалот за литература и општа култура Видик, со почеток во 21:00 …