3. работи без кои БОГАТИТЕ не можат да си го замислат денот: Го подобруваат здравјето и се потполно бесплатни

Богатите се опседнати со овие здравствени трендови
Од велнес собата на Кендал Џенер до креветот со хиперболична кислородна комора на Џастин Бибер, богатите трошат милиони долари за да се чувствуваат добро.
Оз Гарсија, 30-годишен нутриционист кој соработувал со Гвинет Палтроу и Хајди Клум, од прва рака ја видел опсесијата на елитата со здравјето.
„Ние сме преплавени со производи, курсеви и протоколи кои придонесуваат за здравјето. Има премногу од се“, изјавил Гарсија за Insider.
Во моментов се грижи за својата клиентела одвикнувајќи ја од модерни диети и скапи суплементи. Наместо тоа, тој препорачува три врвни алатки кои ќе им помогнат да дадат приоритет на најважните работи: спиење, сончева светлина и управување со стресот.

1. Изложете се на утринското сонце 20 минути и користете очила за сонце
„Верувате, ќе спиете подобро навечер кога ќе бидете изложени на сончевите зраци наутро“, рекол тој. За оние кои живеат во мрачни области, тој советува да купат очила кои штитат од изложување на сонце. Светлосната терапија ја практикува Мик Џегер, објавија некои информативни куќи.


2. Шокирајте го телото со екстремен студ и екстремна топлина
Спортистите долго време користат ледени бањи и сауни за да ги обноват мускулите по интензивен тренинг. Гарсија тврди дека оваа практика станува неизбежна дури и меѓу богатите.
„Ледените бањи можат да ве разбудат, да го намалат воспалението во вашето тело и да ви помогнат да се чувствувате одлично“, вели Гарсија.
Еднаш неделно, самиот Гарсија се капе во ледени бањи, а повремено ги посетува руските бањи за жешка сауна.

3. Работете на емоционалната стабилност
Гарсија истакнува дека најголемата грижа на неговите клиенти е управување со стресот и регулирање на нивното расположение, депресија, раздразливост, продуктивност, па дури и социјализација. Истражувањата покажуваат дека луѓето поминуваат повеќе минути сами, а помалку со семејството.
„Прво, сè започнува со добро спиење. Потоа, им препорачувам на клиентите да купат технологија која ги мери пулсот, активноста на спиењето, температурата и времето поминато во длабок сон. Медитацијата исто така помага да се расчисти умот и да се справите со стресот”, заклучува тој.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 15.06.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Овој прв ден од викендот треба да го посветите на уживање во одморот, …