„Златна Лира 2023“ – Концерт на добитниците на наградата на СМУМ на натпреварот „Охридски бисери“

Утревечер на програмата на фестивалот „Златна Лира 2023“ со почеток од 20:00 часот, во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, ќе се одржи Концертот на добитниците на наградата на СМУМ на натпреварот „Охридски бисери“.

Мерт Рустемов – кларинет
Стефан Трајаноски – саксофон
Мевљуд Асаноски – кларинет
Ѓорѓи Димовски – саксофон
Арсениј Ангелески – пијано


Програма:

П. Кепке: Скерцо во це-мол
Исполнува: Мерт Рустемов, кларинет (преткатегорија, Прва награда)


Д. Шостакович: Романса
Ж. Руеф: Chanson et Passepied
Исполнува: Стефан Трајаноски, саксофон (преткатегорија, Прва награда)

А. Вебер: Концерт за кларинет и оркестар бр. 2 во Ес-дур, прв став
Исполнува: Мевљуд Асаноски, кларинет (Б категорија, Втора награда)


Ф. Менделсон: Концертна пиеса бр. 2
А. Крепин: Sax in the City
Исполнуваат: Мевљуд Асаноски, кларинет, Ѓорѓи Димовски, саксофон и Арсениј Ангелески, пијано (Б категорија, Втора награда)

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВО МАКЕДОНИЈА ПРИСТИГНУВА СИЛЕН ЛАДЕН АТМОСФЕРСКИ ФРОНТ ОД СЕВЕР И ОД СЕВЕРОЗАПАД: Во среда ќе не зафати силно невреме – Од четврток значително заладување, а на планините ќе има и снег

Метео прогноза на Славчо Попоски: Уживајте во вистинското летно време уште утре почитувани, максималните дневни …