(ВИДЕО+РЕЦЕПТ) МОЌЕН СОК ОД КРАСТАВИЦА: Напиток кој ќе ве разлади и ослободи од токсини!

Сокот од краставица ќе ви помогне да се разладите во жешките летни денови.
Сокот од краставица помага во намалување на температурата на телото, исклучително алкализирачки и ефикасен за отстранување на мокрачна киселина во крвта. Пиењето на овој сок може да предизвика блага болка – што значи дека старите токсини почнуваат да исчезнуваат од телото. Се разбира, ако реакцијата е сериозна, тоа може да биде нешто друго и треба да проверите со експерт.
Краставицата совршено го хидрира телото. Дури 95. проценти од ова растение е составено од вода.
Воспалението за време на чистењето може да се олесни со целер и ѓумбир. Совршена комбинација!


Рецепт за сок од краставица:
1 краставица со средна големина
2 стебленца целер
парче лимон
парче млад ѓумбир
Иситнете ги сите состојки во блендер, процедете и разладете се во текот на жешките летни ноќи.


Целер
Целерот одамна е познат како лек за намалување на крвниот притисок, особено кога се комбинираат целерот и сокот од морков. Кога се комбинираат целерот и сокот од лимон, тоа е добро против настинка.

Краставицата го хидрира организмот


Растение богато со витамини
Краставицата има исклучително висока содржина на вода – дури 95% и затоа е совршена состојка за длабока хидратација.
Покрај вода, краставицата содржи и витамин Ц (одличен за ревитализација на кожата), А и Б1, кои го намалуваат стресот, го хидрираат организмот и се одлични за косата, бидејќи и го враќаат сјајот.
Богато е со антиоксиданти и силициум, а е одлично за маска за лице, ги намалува темните кругови и го враќа сјајот и свежиот изглед на кожата.


Фото: Принтскрин/Youtube/Village Food Secrets

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

РЕЗУЛТАТИ ОД СТУДИЈА – Лукот помага во намалување на холестеролот и шеќерот во крвта: Еве како е корисен

Луѓето се повеќе се справуваат со коронарна артериска болест и дијабетес тип 2, а истражувачите …