Tag Archives: целер

Здравјето на уста влегува – Чудесен коренест зеленчук: Цвекло, репка, морков и целер ги лекуваат овие 12. здравствени проблеми!

Прочитајте што се’ можете да излекувате со плодовите на коренест зеленчук За време на доцната есен и зима, добро е да се јаде што повеќе коренест зеленчук. Може да подготвите еден од најдобрите сирупи за кашлица од црна ротквица, а може да се исцеди и во сок. За да се …

Повеќе »

Храна која личи на човечки органи – 9. намирници кои помагаат повеќе од суплементите

Додатоците во исхраната ја стекнаа можеби најголемата популарност по пандемијата на Ковид. Сите се трудеа да си го зајакнат имунитетот, купија многу суплементи, но сепак не се на добар пат. Клучот е во реченицата, „ти си тоа што го јадеш“. Како што родителите им сугерираат на децата дека е многу …

Повеќе »

Летни намирници кои ќе ви помогнат да ја победите жештината

ЛЕТОТО само што започна, но веќе ги покажува своите вистински бои. Најважното нешто што треба да направиме е да останеме хидрирани. Кога преовладува екстремна топлина, важно е да се консумира вода и храна што ја содржи. Затоа, овошјето како лубеницата и зеленчукот како краставиците се сметаат за омилена летна храна. …

Повеќе »

Намалете го холестеролот на природен начин: Конзумирањето на овие намирници може да ви помогне во тоа!

Ако имате висок холестерол, обидете се да ги вклучите овие намирници во вашата секојдневна исхрана Зголемениот холестерол може да предизвика голем број проблеми и болести на срцето и крвните садови. Лекарите објаснуваат дека има добар и лош холестерол. ЛДЛ холестеролот се нарекува лош бидејќи пренесува 75% од мастите (50% од …

Повеќе »

КРАЛ МЕЃУ ЛЕКОВИТИТЕ РАСТЕНИЈА: Ако се јаде редовно, може да го регулира холестеролот, шеќерот и да го опорави црниот дроб!

Докажало истражување Студиите спроведени на животни покажале дека активните соединенија во целерот можат благотворно да делуваат на намалување на холестеролот, но и да го спречат растот на малигните клетки. Целерот содржи апигенин, соединение кое може да го стимулира растот и развојот на нервните клетки. Апигенинот и другите активни соединенија во …

Повеќе »

Четири намирници за РАМЕН СТОМАК: Го исфрлаат вишокот вода и нè прават послаби

Што треба да има на нашето мени ако сакаме стомакот да ни биде рамен? Колку пати сте станале наутро и сте биле задоволни со својот изглед, но потоа во текот на денот сликата се променила? Како што одминува времето, стомакот веќе не ви бил рамен. Тоа не значи дека треба …

Повеќе »

Колку позелено – толку повеќе антиоксиданси: Сок кој оправдано го носи епитетот најздрав

Зелениот сок е широк поим кој се однесува на секој сок кој е зелен или содржи зелен зеленчук. Се препорачуваат спанаќ, кељ, целер, брокула. Лиснатиот зеленчук, кој е полн со витамини, минерали и фитонутриенти, е од суштинско значење за максимизирање на хранливата вредност на зелениот сок. Исто така се богати …

Повеќе »

(ВИДЕО+РЕЦЕПТ) МОЌЕН СОК ОД КРАСТАВИЦА: Напиток кој ќе ве разлади и ослободи од токсини!

Сокот од краставица ќе ви помогне да се разладите во жешките летни денови. Сокот од краставица помага во намалување на температурата на телото, исклучително алкализирачки и ефикасен за отстранување на мокрачна киселина во крвта. Пиењето на овој сок може да предизвика блага болка – што значи дека старите токсини почнуваат …

Повеќе »

Овие пет намирници слабеат наместо вас: ЕВЕ КАКО!

Голем број на намирници се пријатели на здравиот изглед, но за жал ретко сме подготвени да се откажеме од воспоставените навики и да ја наполниме нашата кошничка исклучиво со такви... Овие пет намирници се во состојба да ги исчистат натрупаните наслаги во организмот и, во соработка со вежбање, го стимулираат …

Повеќе »