(ВИДЕО+ФОТО) ТАТКО 20 ГОДИНИ ЈА СНИМАЛ ЌЕРКАТА СЕКОЈА НЕДЕЛА: Направил компилација која расплакала 6. милиони луѓе!

Еден татко ја снимал својата ќерка секоја недела од моментот кога таа се родила до полни 20. години, а неговото видео ги воодушеви родителите ширум светот.
Времето лета, а тоа најдобро можеме да го видиме преку децата кои изгледаат како да растат за миг. Тие „деца“ што ги донесовте од породилиште вчера веќе одат на училиште, се запишуваат на факултет, се венчаваат. Сите знаеме колку е посебна врската меѓу татковците и ќерките и колку нивната врска влијае на целиот нејзин живот.
За да го „запре времето“, односно да го направи минливото – растењето на неговата ќерка, уметникот Франс Хофмастер ја фотографирал секоја недела од нејзиното раѓање до нејзиниот 20-ти роденден и правел неверојатно емотивна компилација која тој ка нарекол „Portrait of Lotte“.


Видеото за кратко време стана вирално. За само неколку недели беше прегледан повеќе од шест милиони пати.
„Кога се роди Лоте, таа толку брзо се менуваше што не можев да се сетам на секој момент, а сакав. Секој родител знае… разликата помеѓу дете на два дена и два месеци е запрепастувачка“, вели Хофмастер, објаснувајќи ги за „The Guardian“ причините кои го инспирирале редовно да ја снима ќерката. Првата компилација ја објавил кога Лоте имала 12 години, а потоа сфатил дека мора да продолжи.
Погледнете едно растење, 20 години собраани во пет минути. Проектот, чие создавање траело долго, ги воодушеви родителите ширум светот.


Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Светиот праведен и многустрадален Јов

Светиот праведен и многустрадален Јов Јов беше потомок на Исав, внукот Авраамов и живееше во …