(ВИДЕО+ФОТО) „Како ќелава успеав во немилосрдниот свет на модата“

Кристи Валдисери е модел кој во дваесеттите години на својот живот дознала страшни вести – страда од алопеција, автоимуно заболување што предизвикало целосно паѓање на косата.
Токму кога дипломирала на Универзитетот во Пенсилванија во 2016. година, Кристи забележала нешто чудно на нејзиното тело.
„Видов ќелав печат на мојата глава. И се прашував, што е ова? Мислев дека тоа е од цврсто врзување на косата или од сонце. Јас навистина не размислував многу за тоа. И тогаш продолжи и косата ми паѓаше, паѓаше и паѓаше… Затоа, отидов кај дерматологот и добив инјекции на стероиди и таа почна повторно да расте. А само што влегов во професионалниот свет како танчерка и модел. И се чинеше како да ми го одзедоа изгледот“, изјави Кристи за „Fox news.“.


View this post on Instagram

In 7th grade I remember a boy in my class called my eyebrows caterpillars……… how ironic. Wonder what he would call them now🙄 This is such a vulnerable photo of me so I have two things to say. 1—never ever ever ever ever make a comment about someone else’s look. Legit ever. You have no idea how long they’ll carry that with them. And 2—losing ALL of my hair (bc ppl love to remind me how “rare” it is) has broken me, knocked me down, made me feel unworthy, different, helpless, angry, bitter, lost, alone, unloveable, not enough… plus a thousand & one other negative feelings. I’m so sick of it. 2020, watch out. No more shame or guilt connected to bald women !!!!


A post shared by CHRISTIE VALDISERRI (@christie.valdiserri) on


Нејзиниот сон бил да работи како танчерка на брод крузер, што и успеала. Сепак, таа била бргу отпуштена, по само шест недели работа, и покрај тоа што се истакнала и била забележана. Таа сфатила дека причината за откажувањето е дека и паѓа косата.
„Во тој од три недели после тоа, немав работа, стан. И за три недели изгледав како денес. Мојата коса целосно исчезна за три недели поради траума и стрес од отказот“, вели Кристи.

Прво се обидела да носи перика, но цело време се чувствувала страшно.
„Можев да почувствувам како ме уништува. Бев тажна. Тоа целосно ме исцрпи, вели таа.

Таа решила својата исповед да ја објави јавно, на Инстаграм и да открие дека ја губи косата. Во тоа време, сфатила дека стероидите не и помагаат – косата и останувала на перницата, под туш, насекаде. Затоа, таа решила конечно да ја прифати својата ќелавост и целосно да ја избричи главата. Токму така, без коса, таа успеала да биде дел од едиторијалот „Sports Illustrated“, кој има култен статус во САД. На нивното шоу, таа гордо ја извадила периката.
„Кога ја добив својата прва работа како ќелава девојка, конечно се чувствував самоуверено и пријатно. Но, поминав низ тежок пат за да дојдам до тој момент“, искрена е Кристи.

Моделот исто така ја покренала The Baldtourage, мрежа за поддршка на жени кои страдаат од опаѓање на косата.
„Толку е моќно кога имате група жени кои се поврзале врз основа на истите работи што им се случуваат“, рекла Валдисери.

View this post on Instagram

Up until April 2019, I thought my #alopecia was just about in the past & gone forever. Until I woke up one day & saw my hair all over my pillow AGAIN. After doing everything in my power to grow my hair back & having almost a full head of hair again— BOOM it was taken from me, alllll overrrr again, in just 12 days… & then my eyebrows😭I literally felt lifeless. I remember going to an audition & not trying or caring about the outcome bc all I wanted was my hair to come back. I literally put my career/life on pause bc my hair was my priority. But ya know what, some things in life are out of our control & that was the lesson learned… if I can’t have my hair right now— girlllll I’m gonna have something else then!!! Here’s to making lemons into lemonade!!!! Although it was a rocky start, 2019 was the BEST year of my life so far🙏 It is so crazy to me that the same girl who was screaming crying into her pillow every night for 12 days straight, is the same girl in this picture, all in the same year. I might have lost my hair again this year, but I have gained SO much more. 2020 LETSGOOO

A post shared by CHRISTIE VALDISERRI (@christie.valdiserri) on

Алопеција е медицински израз добиен од грчкиот збор alopekia, што укажува на заболување на кожата или шуга. Тоа е најчесто автоимуна болест, што е дури и почеста од дијабетисот. Се случува имунолошкиот систем да ги препознае фоликулите на косата како туѓо тело и да започне да се брани со отфрлање на истите. Повеќе влијае на мажите, но жените, па дури и децата често страдаат од алопеција.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Скопје Куп 2024 – изложба на макети, диорами и минијатури

Во организација на макетарскиот клуб „Мајор Михајло Ивановски Микс“ од Скопје, од 1-ви до 3-ти …