Tag Archives: стрес

Како стресот ја уништува вашата кожа и што точно можете да направите

Нивото на стрес директно влијае на тенот, мозолчиња и вообичаените проблеми со стареењето. Се што поминува низ вашето тело ќе биде видливо на вашето лице. Експертите наведуваат дека луѓето кои се под стрес, исто така, имаат поголема веројатност да имаат сува кожа, темни кругови и отечени очи. Тоа е затоа …

Повеќе »

Што се случува кога сме под СТРЕС: Нашето тело минува низ овие ТРИ ФАЗИ за само ЕДНА МИНУТА!

Кога сме под стрес, нашето тело влегува во состојба на „вонредна состојба“ и почнува брзо да работи како мотор на автомобил со полна брзина. Ако разбереме што се случува во нашето тело додека сме изложени на стрес, можеме полесно да го контролираме, вели Мајкл Ј. Портер, предавач на Молекуларна генетика …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Со притискање на оваа точка на телото за само неколку моменти го намалуваме стресот

Стресот и вознемиреноста понекогаш можат да не парализираат толку многу што не можеме да направиме ништо. Еден корисник на „Тик Ток“ сподели едноставен трик за кој вели дека може да го намали стресот и напнатоста за само неколку моменти. Треба само да притиснете едно место на раката. Бредли Литерфлај од …

Повеќе »

Што се случува со нас кога сме под стрес: Телото преминува во „турбо“, мозокот работи забрзано…

Кога сме под стрес, нашето тело влегува во состојба на „итност“ и се забрзува како мотор кој, ако работи со тоа темпо предолго, ќе се прегрее и гори. Затоа е важно да знаете како да се опуштите… Со разбирање што се случува во нашето тело, можеме да научиме да го …

Повеќе »

(Рецепт) Ослободете се од СТРЕСОТ со помош на овој волшебен НАПИТОК кој ВЕДНАШ делува

Овој пијалок ќе ви помогне да се опуштите. Одговорот на стресна ситуација се одвива на физички и психички план. Стресот има улога што всушност не штити и одржува во живот, а нашиот нервен систем реагира на стрес со реакција „бори се или бегај“, односно зголемено лачење на адреналин и со …

Повеќе »

Знаци дека на вашето тело му недостасува магнезиум

Без магнезиум, нашето тело не може да функционира правилно. Затоа е важно навремено да ги препознаеме знаците дека ни недостасува магнезиум. Магнезиумот е минерал и важна хранлива материја која е одговорна за помагање на над 300 процеси во организмот. Тоа им помага на мускулите и нервите да работат ефикасно, помага …

Повеќе »

ЧИТАЊЕТО КНИГИ го намалува нивото на стрес за повеќе од 50%: Еве зошто е важно да имате книга во рацете

Интересот за читање книги се зголеми во последната година поради пандемијата и подолгиот престој дома. Менталните и емоционалните придобивки од читањето се прилично очигледни. На пример, докажано е дека читањето ја зголемува емпатијата, ја подобрува поврзаноста на мозокот, се бори против депресија, гради вокабулар, спречува когнитивно опаѓање поврзано со возраста …

Повеќе »

Откријте ги СКРИЕНИТЕ СИГНАЛИ НА СТРЕС: 10. показатели дека треба да се опуштите

Не е тајна дека стресот е причина за многу проблеми, особено кога е скриен. Ова е причината зошто ви помагаме да идентификувате 10. симптоми кои покажуваат дека сте под поголем стрес отколку што мислите на прв поглед. Ве иритираат околностите што треба да ве прават среќни Ако работите што порано …

Повеќе »

Под стрес сте? Пијте ТОПЛА ВОДА! Еве кои сериозни ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ ги лекува овој напиток!

Колку и да е блуткава, топлата вода е особено здрава за нашето тело! Здрава детоксикација, испирањена синус и намалување на воспалението и општата болка низ целото тело. Ова се само некои од здравствените придобивки на топлата вода, која треба да ја консумираме секој ден, доколку сакаме да имаме силно и …

Повеќе »