(ВИДЕО) НИ СЕ ПРИБИЖУВА АСТЕРОИД УБИЕЦ: За 3. дена ќе пролета покрај Земјата а долг е скоро еден километар!

Астероид долг околу еден километар ќе се приближи до нашата планета на 15. февруари, а се смета дека вселенската карпа со ваква големина може да убие милиони во областа на ударот и да предизвика глобална катастрофа.
Националната администрација за авијација и вселенско ниво го следи Астероидот 2002 ПЗ39, кој се забрзува кон Земјата со брзина поголема од 57.240 км на час и се смета дека е потенцијално катастрофален, информира Дејли експрес, повикувајќи се на НАСА. Проценето е дека вселенската карпа, широка меѓу 440 и 990 метри треба да има блиска средба со нашата планета на 15 јануари, околу 11.05 по средноевропско време.
„Ако карпест метеорит поголем од 25 метри, но помал од еден километар ја погоди Земјата, тоа веројатно ќе предизвика локална штета во областа на ударот. Сè што е поголемо од еден до два километри, може да има глобални ефекти“, рекле од НАСА.


Се очекува дека огромната карпа ќе помине покрај нашата планета на растојание од околу 5,77 милиони километри. Иако ова може да изгледа безбедно растојание, последиците од влијанието на ваквите вселенски карпи може да бидат катастрофални, според НАСА.
„Бидејќи нивните орбитални патеки често ја пресекуваат Земјата, во минатото се случиле судари со објекти близу Земјата и ние треба да бидеме отворени за можноста за идни судири. Треба да се направат напори да се откријат и проучат овие објекти, да се карактеризираат нивната големина, составот и структурата и да се следат идните траектории “, соопштила НАСА.


Откако, се надеваме дека ќе ја заобиколи земјата, Астероидот 2002 ПЗ39 ќе го продолжи својот пат кон сончевиот систем и ќе се движи кон Венера, на која отприлика ќе и се приближи на 14 јуни 2034 година. Сепак, сè уште е рано да здивнеме, бидејќи на 25. август истата вселенка карпа повторно ќе помине покрај Земјата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вмрежување за промена

Денес во Галерија Матица, со почеток во 18:00 часот, во организација на Волонтерски Центар – …