(ВИДЕО) Кампер, чамец и велосипед во едно: Архитект создаде уникатно возило со надреален изглед

Архитектот Ајгарс Лаузис го создаде BeTRITON – уникатно возило со надреален изглед што комбинира чамец, кампер и велосипед.
Стартапот со седиште во Латвија веќе добил речиси 200 нарачки однапред за својот амфибиски електричен велосипед. Цената на ова возило кое комбинира педали со моторен чамец е 14.600 долари.


BeTRITON е замисла на Ајгарс Лаузис, архитект кој поминал четири години возејќи традиционален туристички велосипед од Лондон до Токио. Поради застанувањата на повеќе водни патишта, тој дизајнирал велосипед кој функционира како чамец – правејќи ги мостовите и траектите непотребни.
Лаузис започнал да го дизајнира BeTRITION во 2018 година, а малопродажната верзија е машина во облик на бубачка тешка 250 килограми со електричен велосипед што се извлекува и скромен кокпит во средината.


Понтоните на надувување помагаат да се одржи чамецот исправен додека се вози преку вода. Внатрешноста има околу еден на два метри за спиење, а возилото е дизајнирано да прими и превезува до две лица.


BeTRITION достигнува максимална брзина од 25 километри на час, но компанијата ветува опсег од околу 100 километри со полн капацитет за полнење.
Повеќето велосипедисти нема да можат да си дозволат ваква машина, а од компанијата посочуваат дека ја комплетираат секундарната линија на модели кои можат да се склопат дома. Неколку единици треба да бидат достапни за изнајмување на локации ширум Европа.

Фото: Принтскрин/YouTube/BeTRITON

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Мајска сесија – музичка временска машина по повод Europe Day 2024

Дали сте подготвени за мајска сесија? Но, овој пат не испитна, туку музичка и патувачка! …