(ВИДЕО+ФОТО) Манекенка ја открила рутината со која за 30. дена, на природен начин, го исчистила лицето од акни

Американската манекенка Бриана Лопез го исчистила своето лице од акни со помош на природни лековити производи. Таа на својот Инстаграм профил објавила фотографија пред и после како и целосната метода која ја употребувала цел месец.
Во замена на скапите и болните козметички третмани, моделот Бриана одлучила да се обиде на природен начин да ја исчисти кожата од акни. Како што вели таа за 30 дена успеала да го направи тоа, а резултатите биле навистина фантастични.
“Тоа беше навистина тежок период за мене, понекогаш ќе се заклучев во соба поради тоа што не сакав да се гледам со никој, дури ни со моите родители”, вели Бриана.

{{ I didn't expect this many people to respond to this post. I want to help everyone asking what I use and I will make a short video later today explaining what i do. I have a final in like an hour so I'm just tying to study right now. My skin isn't perfect. But it has come along way and I want to share the progress with everyone}} I just wanted to make a little post about skin because I've struggled with mine so much, and i really feel like I need to stop pretending like i haven't. Especially in the industry I am trying to get into, it can be very deceiving about body image and skin. This is my skin at its worst on the lefts and now on the right. This was a hard time and I was very bothered by it. Didn't want to leave my room or even have my own parents look at me. I still have scarring left which I am working with a doctor to fix because to be a model you basically need to be "perfect". Which no one is and I am not claiming to be perfect at all. There are worse things that can happen to you in life than acne. But getting acne takes a really big toll on your life. I'm willing to answer any questions anyone might have. Just needed to get this out there because it is apart of who I am and my story. ( this was really hard to do so please don't say anything mean 🙃)


A post shared by Brianna Lopez (@briannagabrielaa) on


Чистење со масло
Првиот чекор е длабинското чистење. Таа употребувала масло од јојоба, а го нанесувала на кожата со нежни движења, како масажа. Маслото се отстранува со топла крпа или ракавица за чистење на шминка. Своето лице го чистела два пати дневно.
Маска за лице
После чистењето со масло следува маска за лице. Бриана употребувала 2 лажици мед помешани со цимет и куркума. Маската ја чувала околу еден час.
Хидратација
Следниот чекор е хидратација. Манекенката употребувала серум кој се добива од шипка и масло од морков, а во него додавала неколку капки масло од лаванда. Мешавината ја ставала на влажна кожа.

Борба со лузни
За да ја ублажи видливоста на лузните, Бриана пред спиење нанесувала ши путер директно на акните и лузните. Ова го правела секоја вечер без исклучок.
Билни суплементи
Последниот чекор, но подеднакво важен е употребата на билните суплементи: куркума, морски алги, буково дрво. Бриана вели дека прво треба да се консултирате со докторот и да направите тест за алергии пред да започнете со употреба на овие билки.

'Tis the season to be cheesin

A post shared by Brianna Lopez (@briannagabrielaa) on

На крајот вели дека употребувала само природни производи, а после една недела од практикување на оваа рутина забележала видливи промени. После два месеци, нејзиниот тен станал изедначен и сјаен.

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнуваат Светите Дванаесет маченици што пострадаа во времето на Диоклецијан

Првиот од нив, Памфил, презвитер на Црквата во Кесарија Палестинска, човек учен и благочестив, го …