Tag Archives: чистење

ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА-СКОПЈЕ СПРОВЕДУВА АКТИВНОСТИ ЗА РАСЧИСТУВАЊЕ НА СНЕГОТ НА СКОПСКИТЕ УЛИЦИ

Во координација со Градот Скопје, ЈП Комунална хигиена-Скопје со 30 работници на терен спроведува активности за чистење на снегот и мразот на скопските булевари и улици. Екипите на Претпријатието го расчистуваат и централното градско подрачје, плоштадот и улицата Македонија, помалите плоштади Филип Втори, Мајка Тереза и Богородица, како и Старата …

Повеќе »

Дали сте прележале КОРОНА? Овие три растенија ќе ви ги исчистат белите дробови и црниот дроб!

Откако ќе се прележи корона вирусот и ќе се консумираат голем број лекови, потребно е природно да се исчисти целиот организам … Чистењето или детоксикацијата на организмот се задолжителни процеси кои мораме да ги овозможиме на нашиот организам за да го зајакнеме имунитетот и да ги исфрлиме сите токсини од …

Повеќе »

Детокс после сарма и печење: Храна која ќе ви помогне да го опоравите телото по празниците

Уживањето во сарма, печење, колачи и руска салата наскоро ќе биде зад нас. И тогаш ќе сакаме тешката празнична храна да ја замениме со поздрава исхрана, за да ја „испереме празничната вина“. Без грижи, секој го прави тоа. Затоа ви донесуваме листа на намирници кои најмногу ќе ви помогнат во …

Повеќе »

Ја лекува простатата, ја зголемува плодноста, го намалува крвниот притисок а ја избегнуваат бидејќи не е лесно да се излупи

Ја сакаме калинката, но често се откажуваме од неа бидејќи тешко се чисти… Калинката зрее на почетокот на есента и е силен антиоксиданс. Нејзините семиња се богати со витамини А, Ц и Е. Помага во намалување на крвниот притисок, холестеролот, ја стимулира функцијата на простатата, но и ја зголемува плодноста …

Повеќе »

ЕВЕ КАКО ЗА САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ ДА ГИ ИСЧИСТЕТЕ МАСНОТИИТЕ ОД ШПОРЕТОТ: Веќе имате се во кујната, а овие совети ќе ви ја олеснат работата!

За време на готвењето, шпоретот е тој што најмногу се валка и добива дамки од маснотии и остатоци од храна. Еден од најважните чекори во чистењето на шпоретот е да не дозволите нечистотијата да стои и да се акумулира долго време. Постојат неколку едноставни начини како совршено да го исчистите, …

Повеќе »

Наједноставниот и најефикасен начин за отстранување на жолтите дамки од ДУШЕКОТ

Важно е душекот на кој спиеме да е чист, бидејќи на него поминуваме околу осум часа. За време на спиењето, се потиме и ги вдишуваме сите мириси и честички од прашина кои се наоѓаат во душекот. Затоа е многу важно душекот да е чист, а наједноставниот и најекономичен начин за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тајната за блескавите решетки на шпоретот можеби се крие во таблетите за миење садови

МАЈКА на две деца, Каролина Меколи, на TikTok објавила трик за миење на решетките на шпоретот и резултатот многумина оставил во чудо. Имено, во краткото видео таа го наполнила мијалникот со вода, внатре ставила две таблети за машина за миење садови и ги потопила мрсните решетки. Таблетите успеале да ги …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ЧИСТЕЊЕ ОД ТОКСИНИ: Подобрете го здравјето, во рок од 72 часа, на црниот дроб и слабејте здраво со овој пијалок

Акумулацијата на токсини во црниот дроб може сериозно да го наруши вашето здравје. Затоа е добра идеја да му помогнете на вашето тело од време на време со зајакнување на црниот дроб. Црниот дроб е многу поголем отколку што очекуваат некои луѓе. Органот се наоѓа под белите дробови и врши …

Повеќе »

Ова се 5-те најлоши дамки на тепихот и ПЕТ најдобри трикови како да ги отстраните

Нема полоши домашни работи од преместување на мебел и вадење теписи за да го однесете во перална. Чистите теписи се половина чиста куќа, но и половина од здравјето на вашите домашни. Затоа, чистите теписи се болка за секоја домаќинка, особено во моментите кога се случува несреќа и дамките од кои …

Повеќе »