(ВИДЕО) ЕДНА МАСКА НЕ Е ДОВОЛНА, НОСЕТЕ ДВЕ: Стручњаците го рекле своето – се удвојува заштитата од вирусот!

Американскиот центар за контрола на болести (CDC) им препорачал на граѓаните да носат две маски, хируршка и платнена над неа, за да се намали ризикот од инфекција со коронавирус. Исто така, CDC препорачува хируршката маска да биде цврсто прицврстена за лицето.
Американскиот CDC ги даде тие препораки врз основа на своето истражување, кое штотуку е објавено. Тоа покажува дека носењето платнена над хируршка маска блокира дури 92,5 проценти од честичките испуштени при кашлање, додека со обична маска за ткаенина, тој процент е околу 44 проценти, според американските медиуми.


Исто така, ако хируршката маска е добро прицврстена за лицето, заштитата е далеку поголема од вообичаеното. Како што е наведено, доколку и’ заразената и здравата личност носат ваква наместена хируршка маска или платнена маска, изложеноста на вирусот се намалува за 95% во споредба со ситуацијата кога не носат маски.


CDC исто така препорачува хируршката маска да се зацврсти со врзување околу ушите за да лежи подобро на лицето и да нема отвори.
Според нивната препорака, не треба да носите две хируршки маски, туку само комбинација на платнена и хируршка. Исто така, маската KN95 не треба да биде покриена со друга маска.

Фото: принтскрин


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Втора фестивалска вечер на Меѓународниот детски фолклорен фестивал “Паланечка тројка”

На Плоштадот „Карпошово востание” во Крива Паланка, вечерва со почеток во 20:00 часот ќе може …