(ВИДЕО) 113. годишна од Шпанија преболела коронавирус: „Среќна сум што сум жива!“

113. годишна жена, за која многумина веруваат дека е најстарата личност во Шпанија, се опоравила од заразата со новиот вид на корона вирус, соопштиле од нејзиниот старечки дом.

На Марија Брануас корона вирусот и бил дијагностициран во април и престојувала во својата соба, во самоизолација, пишува DW.
„Преживеа и се опоравува“, рекла портпаролката на Домот за стари лица и болните.
„Сега се чувствува добро. Таа направи тест минатата недела и беше негативен за коронавирусот“, додала таа.
„Среќна сум што сум здрава“


Во видеото прикажано на шпанскиот канал ТВ3, Брануас изјавила дека сега е среќна што е здрава и го опишала домашниот персонал како „многу љубезен и многу внимателен“.
Неколку други жители на истиот дом,во шпанскиот град Олот, починале од Ковид-19.
Брануас не е единствениот стогодишник што го победила новиот вид на коронавирус. Минатиот месец, 106-годишната Кони Титчен била отпуштена од болница во Велика Британија, откако ја совладала инфекцијата.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 24.04.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Работата оди во насока која вам ви одговара, само треба да бидете трпеливи …