Tag Archives: 113. години

НЕКОЈ ДА МЕ ПРАШУВА БИ ЖИВЕЕЛ 200. ГОДИНИ: Во 113. година починал најстариот Французин

Жил Теобалд, најстариот Французин починал денеска на 113-годишна возраст во својот дом во Форде де Франс на островот Мартиник, објавило неговото семејство. Теобалд, кој бил рибар, е роден на 17. април 1909. година. Новинарка на Франс прес го сретнал еднаш во 2019. година, а потоа Теобалд и раскажал за неговата …

Повеќе »

(ВИДЕО) 113. годишна од Шпанија преболела коронавирус: „Среќна сум што сум жива!“

113. годишна жена, за која многумина веруваат дека е најстарата личност во Шпанија, се опоравила од заразата со новиот вид на корона вирус, соопштиле од нејзиниот старечки дом. На Марија Брануас корона вирусот и бил дијагностициран во април и престојувала во својата соба, во самоизолација, пишува DW. „Преживеа и се …

Повеќе »