Вашиот партнер бил изневерен во претходната врска? Овие работи треба да ги имате на ум

Страшно е чувството да се биде измамен и изневерен од партнерот. Тоа е грдо и трауматично искуство.
Повеќето луѓе се соочиле со ова во одреден момент од животот и чувството им е познато. И ако моментално гледате некој кој бил изневерен во претходната врска, добро е да имате на ум неколку работи.
Важно е да се грижите за туѓите чувства, а за другата страна да се чувствува безбедно и сакано, треба да правите одредени работи.
Психологот Карин Андерсон Абел советува дека мора да ги имате на ум и да ги правите следниве работи:

Бидете верни
Верноста треба да се подразбира, но ако вашиот партнер е изневерен, можеби ќе биде потребно дополнително уверување. Луѓето кои го доживеале ова искуство често имаат недоверба, вели Карин. Без разлика во каква врска сте, најважно е да бидете искрени и верни и да не изневерувате, бидејќи само така партнерот ќе ја изгуби вербата во врските.


Не давајте причина за сомнеж
„Однесувајте се на начин кој им дава најголема сигурност и самодоверба. Покажете им дека сте верни и убедете ги во тоа“, советува психологот.
Внимавајте да не флертувате со други луѓе, бидете отворени и искрени со партнерот и секогаш бидете доследни. Направете напор околу него и покажете му внимание. Ако не сте спремни за такво нешто, не ни влегувајте во врска, особено не со некој кој бил изневерен и повреден во претходната врска.

Бидете нежни
Иако е важно да бидете сочувствителни и да го поддржувате партнерот, од друга страна, треба да препознаете и кога сте направиле се што е во ваша моќ.


Не ги поправајте нивните рани
„Има луѓе кои имаат комплекс на спасител и може да преземат премногу од процесот на лекување на својот партнер. Оној кој е изневерен ќе зрачи со таква енергија, но не е работа на новиот партнер да го поправи тоа“, објаснува Карин.
Колку што не е лесно да те изневерат, исто така не е лесно да се биде со некој што се сомнева дека ќе го изневерите. Потрудете се да му покажете на партнерот дека може да ви се верува. Бидете трпеливи и научете ги повторно да веруваат, а притоа да останете верни на себе и на сопствените потреби.

Фото: Илустрација


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Какво време не очекува денес и утре

Метео прогноза на Славчо Попоски: Денес, како и утре (понеделник) во Македонија очекуваме постабилна атмосфера, …