Tag Archives: закони

(ВИДЕО) На Калифорнија и се заканува Мега земјотрес кој ќе ја срамни со земја: После два јаки земјотреси луѓето се плашат од третиот – НАЈЛОШ!

Во октомври 2015 година, Лос Ангелес прифатил серија сеизмички прописи кои бараат илјадници згради да бидат дополнително зајакнати да издржат силен земјотрес. Сан Франциско прифатил сличен закон во 2013 година… По земјотресот од 6,4 на Рихтер кој ја погоди јужната Калифорнија на 4. јули, жителите на областа рекле дека тоа …

Повеќе »

(ФОТО) ПРЕД 100. ГОДИНИ БИЛЕ СИРОМАШНИ – Во оваа земја политичарите користат јавен превоз, немаат службен автомобил ниту привилегии!Сите граѓани можат да следат како ги трошат парите…Сега се едни од најбогатите во светот!

Бразилската новинарка, Клаудија Валин, која од 2003. година живее во Шведска, опишала како изгледа животот на тамошните политичари. „Ова може да им звучи чудно на луѓето кои живеат во други земји, но Шведска не нуди никаков луксуз или привилегии на своите политичари. Без службени автомобили или приватни возачи, шведските министри …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Во оваа земја сите жители се познаваат, децата никој не ги чува, не плаќаат греење, а немаат ни војска: Тие го гледаат доброто во секој човек!

Жителите на Исланд имаат сајт кој содржи податоци кои датираат уште од 18. век, за сите роднински врски во оваа земја. Ако се вљубите, прво проверете милиот да не ви е далечен роднина… Исланд е мала земја во која живеат само околу 360.000 жители. Сите жители меѓусебно се познаваат, така …

Повеќе »

(ФОТО) Во нацистичка Германија жените не смееле да бидат слаби:Биле третирани како „машини за раѓање деца“

Како и во се’ друго во животот, нацистите многу добро знаеле што сакаат од своите жени дури не се либеле тоа директно да го кажат и бараат. Најважната улога на жените секако било мајчинството, што ќе ја зголеми ариевската раса,ќе донесе повеќе работна сила и им овозможи на Германците да …

Повеќе »