Tag Archives: велика британија

(ФОТО) Лекарите мислеле дека носи близнаци, а кога ја породиле не можеле да веруваат во тоа што го гледаат!

Некои од хирурзите дури и се смееле Амбер Камберленд (21) прв пат се породила на 16. април, а нејзината ќерка Емилија на раѓањето тежела скоро 6. килограми. Нејзиниот стомак бил толку голем за време на бременоста, а лекарите сфатиле дека на матката и се формирала толку голема „топка“, што не …

Повеќе »

НЕ СТИВНУВААТ ПОЛЕМИКИТЕ ОКОЛУ АСТРАЗЕНЕКА: Британскиот регулатор по пресот на ЕМА ги сменил препораките за оваа вакцина

Британскиот регулатор анализирал 79 случаи на ретки згрутчувања на крвта во Велика Британија откако луѓето ја примиле вакцината АстраЗенека. Починале 19 анализирани лица. Британската регулаторна агенција за лекови (МХРА) одлучила да ги смени препораките за употреба на вакцината АстраЗенека. Имено, МХРА препорачала на Британците на возраст од 18. до 29. …

Повеќе »

СИМПТОМИ И’ ПОСЛЕ ТРИ МЕСЕЦИ: Се’ повеќе луѓе пријавуваат тешкотии после прележан ковид

Скоро секоја седма личност која е позитивна на ковид-19 чувствува симптоми и три месеци подоцна, покажуваат новите податоци од Обединетото Кралство. Најголемата студија за долготраен ковид на британското биро за национална статистика покажала дека луѓето со вирусот корона пријавуваат здравствени проблеми многу почесто од општата популација, што може да вклучува …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Кејт Мидлтон издава книга: Ги документирала „лицата“ на пандемијата во Велика Британија

Војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон, сопругата на принцот Вилијам, објави книга со фото-портрети направени за време на епидемијата на коронавирусот во Велика Британија. Намерата на авторот била да ги овековечи „лицата“ на пандемијата во Велика Британија и да ги спаси од заборав деновите што Британците ги поминаа во рестриктивен режим …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИСТРАЖУВАЊЕ: Сите причини зошто противниците на вакцините се глупави и себични луѓе

Според анкетите на јавното мислење, луѓето кои ги обесхрабруваат другите да не се вакцинираат против коронавирус се сметаат за себични и глупави, пренесува Велс онлајн. Повеќе од 4. од 10. Британци (41. процент) сметаат дека луѓето што ја обесхрабруваат јавноста да се вакцинира се глупави, покажува истражувањето на Кралскиот колеџ …

Повеќе »

(ФОТО) Таа е второродено дете на кралицата, и само 15-та по ред за круната. Како?

ПРИНЦОТ Хари и Меган Маркл објавија дека очекуваат уште едно дете. Бебето што ќе се роди ќе биде осмиот член на кралското семејство што е во ред за британската круна, преместувајќи ги чичковците и тетката на нејзиниот татко за едно место.   View this post on Instagram   A post …

Повеќе »

(ФОТО) Принцот Хари конечно пристигнува во Лондон но без сопругата и синот: Меган и се замерила на кралицата или станува збор за нешто друго!

Принцот Хари пристигнува во Лондон, но Меган Маркл не доаѓа со него, ниту малиот Арчи, и тоа само од една причина. Според потврдите од повеќе различни извори, на почетокот на ова лето, принцот Хари конечно треба да го посети своето семејство во Лондон, и се поизвесно е дека на тоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) СРАМОТА – ЧУДНА БРИТАНСКА ПРАВДА: На вдовицата на терористот и плаќаат правна помош, а на семејствата на жртвите НЕ!

Британските даночни обврзници „искеширале“ над 15.000 фунти на вдовицата на организаторот на терористичкиот напад на мостот во Лондон во 2017. година, додека на семејствата на жртвите им била одбиена слична финансиска поддршка. Зара Реман – вдовицата на мажит Хурам Бут, роден во Пакистан, инспириран од Исламската држава – добила 15,660 …

Повеќе »

ЛОКДАУНОТ ЌЕ ТРАЕ ДО 17. ЈУЛИ? Британската влада ги сменила законите за заклучување и затворање на пабовите и продавниците

Британската влада ги сменила законите за заклучување без многу врева, што го олеснило донесувањето одлуки за затворање пабови, ресторани, продавници и јавни места до 17. јули. Премиерот Борис Џонсон во петокот рекол дека Владата не размислува за ублажување на ограничувачките мерки, имајќи предвид дека бројот на заразени со корона вирусот …

Повеќе »