Tag Archives: студено

Какво време не очекува наредните 5. дена: Еве што најавува УХМР!

УХМР ја најави временската прогноза за наредните 5. дена: Денеска ќе биде умерено до значително облачно и посвежо, по котлините со појава на магла. Ќе дува умерен ветер од југоисточен правец, поизразен вдолж Повардарието. Во југоисточните делови претпладне ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Утринските температури ќе се …

Повеќе »

Викенд со многу дожд и снег на планините

Под влијание на моќен циклонски систем кој веќе е формиран над Медитеранот и истиот со својата долина се шири и доаѓа кон нашата територија за време на овој викенд ќе имаме облачно и СТУДЕНО време со врнежи од дожд на ниските места додека на повисоките места и на планините ќе …

Повеќе »

Времето деновиве: Многу ладно и со снег…

Новата недела која што ни претстои на Балканот но и кај нас ќе услови поларни температури на воздухот особено во утринските часови кога во делови од Балканот особено во Босна, Црна Гора, Јужна и југозападна Србија како и во Македонија температурите на воздухот ќе се спуштат до околу -20 и …

Повеќе »