Tag Archives: срцев удар

Починал хрватскиот ракометар Денис Тот (27)

ХРВАТСКИОТ ракометар Денис Тот почина на 28-годишна возраст поради последици од срцева слабост, соопшти неговиот клуб Бутел. Во текот на утрото од Македонија пристигна информација дека ракометарот на Бутел е претепана во ноќен клуб во Скопје, но оваа информација ја демантираше директорката на скопската болница „Карил“, Маја Мојсова. Починал од …

Повеќе »

Намалувањето на внесот на сол го намалува ризикот од многу хронични болести

Солта е вообичаен дел од секојдневната исхрана на повеќето луѓе. Често токму солта го дава или го подобрува вкусот на храната. Експертите велат дека за функционирање на организмот се потребни околу 500 мг сол дневно, додека прекумерното внесување може да го зголеми развојот на разни болести. Светската здравствена организација препорачува …

Повеќе »

Помодарство или суперхрана, но докажано дека го намалува ризикот од срцев удар за 21. процент

Една неодамнешна студија покажала дека конзумирањето авокадо го намалува ризикот од срцев удар и’ кај мажите и кај жените, особено кога се јаде наместо путер, сирење или преработено месо. Според Светската здравствена организација (СЗО), кардиоваскуларните болести се водечки убиец во светот, одземајќи речиси 18. милиони животи секоја година. Студијата објавена …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕ’ СНИМАЛ СО КАМЕРА: Пејачот доживеал срцев удар додека снимал спот за ТИК ТОК

Пејачот неодамна доживеал срцев удар Метјуз Конор доживеал срцев удар додека снимал видео за Tik Tоk, а сега видеото го споделил на популарна платформа. На видеото се гледа како пред својот автомобил танцува со песната „The Dance“, а потоа кон крајот колабирал, ја ставил раката на градите, а потоа го …

Повеќе »

КАРДИОЛОГ ПРЕДУПРЕДУВА: Оваа висина на „долниот“ крвен притисок е знак дека ви се заканува срцев удар!

Во повеќето случаи, кога стануваме или се исправуваме и го мериме притисокот со уредот, горниот притисок малку ќе опадне. Но, ако помалиот притисок добива поголема вредност, тоа значи дека сте во опасност да добиете срцев удар Зголемениот крвен притисок во одредени положби може да биде сигнал дека се приближува срцев …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СЕ’ ЗА УБАВИНА – ПОПРВО БИ УМРЕЛА ОКОЛКУ БИДАМ ГРДА: Бизарен ТРЕНД ОД ИНТЕРНЕТ ПО КОЈ ДЕВОЈКИТЕ ПОЛУДЕА, А МОЖЕ СЕРИОЗНО ДА ИМ ГО ЗАГРОЗИ ЗДРАВЈЕТО!

За неколку месеци ќе ја замениме позатворената зимска гардероба, со летната, разлетана, која открива значително повеќе кожа. Соодветно на тоа, многу девојки ширум светот сакаат да бидат подготвени за преминот од студената во топлата сезона – со бронзен тен, поради што веќе почнуваат со солариуми. Сепак, иако е познато дека …

Повеќе »

(ФОТО) Ериксен на неговиот 30-ти роденден го одиграл својот прв натпревар по срцевиот удар 

(ФОТО) Ериксен на неговиот 30-ти роденден го одиграл својот прв натпревар по срцевиот удар Данскиот фудбалер, 30-годишниот Кристијан Ериксен го одигра првиот натпревар по срцевиот удар, кој го имаше на натпреварот од ЕП меѓу Данска и Финска на 12. јуни минатата година, За време на зимскиот преоден рок, англискиот премиерлигаш …

Повеќе »

Три симптоми се сигурен знак за срцев удар – вратот, рамената и рацете се клучни

Крајот на одморот и враќањето на работа може да биде поттик за срцев удар. Затоа, според лекарите, првиот работен ден треба добро да се испланира за да се решат насобраните обврски, бидејќи намалувањето на стресот е добро за кардиоваскуларниот систем, особено за оние чие здравје е веќе нарушено. Инфарктот може …

Повеќе »

Доживеа срцев удар, му поставија дефибрилатор, а сега е повикан од клуб од Премиер лигата

КРИСТИЈАН ЕРИКСЕН има официјална понуда да продолжи да игра фудбал на професионален план. Данецот, кој доживеа срцев удар за време на ЕУРО и има вградено дефибрилатор, е без клуб откако Интер мораше да го отпушти поради важечките правила во Италија кои ги штитат настапите на играчите со срцеви проблеми. Според …

Повеќе »