Tag Archives: срцев удар

Актерот Бо Хопкинс починал по срцев удар

Американскиот филмски режисер, продуцент, сценарист и актер Бо Хопкинс, познат по улогите во драмата наградена со Оскар „Полноќен експрес“ и „Американски графити“ на Џорџ Лукас, починал на осумдесетгодишна возраст. Неговата сопруга Ксиан потврдила дека Хопкинс починал во саботата наутро во болница во Ван Ница, Калифорнија, како последица на срцев удар …

Повеќе »

КАРДИОЛОГ ПРЕДУПРЕДУВА: Оваа висина на „долниот“ крвен притисок е знак дека ви се заканува срцев удар!

Во повеќето случаи, кога стануваме или се исправуваме и го мериме притисокот со уредот, горниот притисок малку ќе опадне. Но, ако помалиот притисок добива поголема вредност, тоа значи дека сте во опасност да добиете срцев удар Зголемениот крвен притисок во одредени положби може да биде сигнал дека се приближува срцев …

Повеќе »

Што предизвикува срцев удар кај младите луѓе?

Срцевиот удар, срцева слабост и други кардиоваскуларни заболувања станаа главна здравствена грижа ширум светот, но неодамна зголемен број кардиоваскуларни проблеми се дијагностицирани и пријавени кај помладата популација. Иако лекарите и медицинските професионалци се уште не најдоа конечни одговори за ваквите појави, тие открија неколку фактори кои можат да придонесат за …

Повеќе »

(ФОТО) Починал највисокиот човек во САД, бил висок 234,5 сантиметри

Највисокиот човек во САД, Игор Вовковински, почина во американската држава во Минесота на 38 -годишна возраст – беше висок 234,5 сантиметри. Неговото семејство објави дека Игор починал од срцев удар во петокот на клиниката Мајо во Рочестер, објави „Си -Би -Ес“. Мајката, Светлана Вовковинска, медицинска сестра на интензивна нега на …

Повеќе »

Глумецот од серијата General Hospital ненадејно починал на снимање

АКТЕРОТ Џеј Пикет, ветеран на сапуниците, ненадејно починал на снимање на филм во американската сојузна држава Ајдахо, пишува Си -Ен -Ен. Имаше 60 години, а тажната вест ја потврди неговата сопруга Елена Пикет. Пикет го снимаше својот претстоен филм Treasure Valley во Ајдахо кога починал, тврди филмскиот режисер Тревис Милс. …

Повеќе »

(ФОТО) Славниот глумец од серијата “Peaky Blinders” починал на 48. години – само неколку часови откако бил пуштен од болница!

Тоби починал во својот дом само неколку часа откако бил пуштен од болницата. Според странските медиуми, додека тој лежел дома, почувствувал силна болка во градите. Тоби бил во Кралската амбуланта од август 2020. година. По враќањето дома, почувствувал болки во градите и трнење во рацете, а откако ги направиле сите …

Повеќе »

(ФОТО) СПАСИЛ ТРИ ДЕВОЈЧИЊА И САМО ПАДНАЛ: Италија тагува по храбриот татко – од брановите ги извлекол ќерката и другарките а потоа починал!

ФЕРНАНДО П. (60) починал на плажа во Сардинија од срцев удар неколку секунди откако ги спасил ќерката (13) и нејзините другари од давење. Трагедијата се случила во петокот, на 26. јуни, а несреќниот Фернандо, по херојскиот чин, само паднал на плажата пред децата. Според италијанските медиуми, Фернандо однел една од …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА – Невеста паднала среде венчавка: Мртва ја чувале во собата, додека нејзината сестра морала да направи УЖАСНА работа!

Трагична игра на судбината на индиска свадба. Билообјавено дека невестата паднала мртва на сопствената венчавка, оставајќи ја нејзината сестра да се омажи за младоженецот, додека церемонијата се одвивала нормално. Невестата, која локално ја нарекуваат Сурби, почина од срцев удар на церемонија во градот Етава, Утар Прадеш. За време на венчавката, …

Повеќе »

НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ – Избегнете ги тешките последици: 6. сигнали кои јасно укажуваат дека ви следи срцев удар!

Срцевиот удар е сè почеста причина за смрт, затоа внимателно слушајте што порачува вашето тело… Пред секој срцев удар, нашето тело испраќа сигнали што никогаш не треба да ги игнорираме. Ако ги сфатите сериозно и на време му кажете на вашиот лекар, исходот може да не биде фатален. Овие 6 …

Повеќе »