Tag Archives: Синтезис

КОНЦЕРТИ НА СИНТЕЗИС И ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ

По повод прославата на 30 годишнината од македонската независност, од Баги Комуникации најавуваат два концерти во деновите што следат.  Вечерва, 3 септември, со почеток во 20 часот, на археолошкиот локалитет Стоби ќе настапи групата Синтезис изведувајќи дела од својот богат музички опус со кој како амбасадори на културата не преставуваат во светот …

Повеќе »

СЛАВЕНИЧКИ КОНЦЕРТ на „Синтезис“: 25. години чувари на македонската традиција!

Со големо задоволство го најавуваме славеничкиот концерт на групата „Синтезис“ по повод нивниот 25. годишен јубилеј од артистичката кариера, што ќе се одржи на 23. септември, на плоштадот Мајка Тереза (плато пред МОБ), со почеток во 20. часот. Специјални гости на коцертот ќе бидат Влатко Стефановски и Наум Петрески. Нашата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Каде и да се само Македонци можат вака да ја исполнат „Македонско девојче“

„Синтезис“ во рамките на турнејата по Австралија имаше средба и со членовите на МКУД „Илинден“ во Сиднеј. Освен „мастер клас по зурла, кавал, тапани, гајда, тамбура и тарабука, невозможно е на ваква средба на Македонци да не се испее култната „Македонско девојче“. „Синтезис“ со „Илинден“ ја изведоа „Македонско девојче“ и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ВООДУШЕВЕНИ МАКЕДОНЦИ ВО СИДНЕЈ: „Синтезис“ направија незаборавен спектакл!

Култните „Синтезис“ и во Сиднеј, на нивната турнеја по Австралија, синоќа (по австралиско време, инаку 22. ноември) направија незаборавен спектакл, кој публиката во Сиднеј долго ќе ги памети. Незаборавен концерт преполн со емоции, со изворни македонски песни пеени од прекрасните вокали на Анета , Билјана и Сузана. Изворните ноти прекрасно …

Повеќе »

Стартува четвртиот забавен викенд од проектот „Супер Скопје“

Вечерва, петок, 8 септември стартува четвртиот забавен викенд „Супер Скопје“. Овој пат забавата се префрла на „Боемска улица“ во Дебар Маало, каде ќе настапат Влатко Илиевски, „Синтезис“ и „Фолтин“, додека утревечер, сабота, 9 септември, скопјани и сите други добронамерници во македонската метропола ќе ги забавуваат Нино Величковски и „Тамбураши“, Љубојна …

Повеќе »