Tag Archives: море сокол пие

(ВИДЕО) Бојана со честитка за Илинден: Денес го промовираше спотот за „Море сокол пие“!

Со гордост ви го најавуваме најновиот проект направен од душа и со душа, а со потписот на Бојана Скендеровски. Станува збор за преработката на една од најубавите македонски песни со наслов „Море сокол пие“, која доби верзија во изведба на Бојана. А токму сработеното Бојана реши да ѝ го подари …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) “Barcelona gipsy balkan orchestra” ја обработи македонската традиционална песна „Море сокол пие“ од 1837 година – Одлична преработка!

Интернационалниот ансамбл „Barcelona gipsy balkan orchestra“ го претстави новото видео со обработка на старата, традиционална македонска песна „Море сокол пие“. Оваа песна датира од 1837. година, а на почетокот на 20 век, беа создадени неколку нови верзии. Песната, меѓу другите, ја изведоа Ханка Палдум, Тоше Проески … Иван Ковачевиќ од …

Повеќе »