Сопружници од Вир, кои биле заедно 63. години, починале во размак од помалку од 24. часа

Скоро во истиот ден, починала брачната двојка Бушкулиќ, 88-годишната Анка и двегодини помладиот Алберт од Вир.
Анка и Алберт починаа во помалку од 24 часа, на 23. и 24. август, а приказната за нив беше објавена од локалниот Virski list.
„Анка беше мирна, а Алберт викан Берто жив оган и беше задоволство да го слушаш, човек кој му пркоси на животот и на трговската морнарица во која ја помина својата кариера како готвач.Беа вирски пар од генерациите на стар ков, а сега се на небескиот пат како вечни љубовници“, пишува локалниот весник.
“Тој го пцуеше животот, трговската морнарица на која припаѓаше, роднини и соседи, но никогаш г-ѓа Анка. Со неа некако тој немирен Берт дух живеел во чудесен мир цели 63. години, од 1957. година кога се венчале. Подобро е да се каже, од кога Берто ја „киднапираше“ Повљанката Анка инспириран од љубов, па Берто позајмил чамец од починатиот Иво Ливериќ во 1957 година, отпловил во Паг и таму ја грабнал неговата Анка, родена Шкода а ја запознал само малку порано додека растоварала грозје во Риека“, е приказната за љубовниците од Вир.
Алберт и Анка беа погребани денес на гробиштата во Вир, заедно…

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Национално триатлон првенство – Дојран 2024

Викендов во Дојран, во организација на Триатлон федерација на Македонија и Општина Дојран, ќе се …