Психолог открива три навики кои ги практикуваат најсреќните парови

МНОГУ зафатени парови стануваат несреќни и далечни бидејќи сè друго има предност освен нивната врска. Често се губат во животниот хаос, но тоа е предвидливо со оглед на нивните обврски кон работата, децата, па дури и пријателите. Тие се оптоварени со бројни надворешни фактори и обврски и влегуваат во проблеми кога ја занемаруваат важноста на нивните врски.
„Со текот на времето, дури и најстрасните врски стануваат рутина. Настанува реалноста, изостанувањето од работа е резервирана за вистински болести, а ако останувате будни до доцна, тоа е поради излегување, напорно бебе или работа. Паровите живеат заедно и ги извршуваат своите обврски, а нивната врска станува секундарна“, објаснува психологот и советник за парови Џенев Кадел за YourTango.
Ако не и даваме приоритет на нашата врска покрај другите обврски, ја ставаме на ризик. За среќа, Кадел откри три едноставни навики кои можеме да ги додадеме во нашите рутини. Таа тврди дека најсреќните и најсилните парови ги практикуваат овие навики неделно.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …