Tag Archives: навики

НЕКОЛКУ СОВЕТИ – Прехранбени навики кои ќе го забрзаат согорувањето на масните наслаги

Се подразбира дека е невозможно да се согорат масните наслаги „преку ноќ“. Сепак, постојат неколку навики во исхраната кои можете да ги користите за значително да го забрзате овој процес. Висцералните масти се голем проблем за многу луѓе кои се обидуваат да изгубат на тежина. Овој вид на маснотии се …

Повеќе »

Како ЛОШИТЕ НАВИКИ можат да ни одземат години живот?

ЛОШИТЕ навики можат да ни ги одземат годините од животот, вели др. сц. Јагдиш Кубчандани, професор по јавно здравје на Универзитетот во Ново Мексико. Тој навел список на работи што луѓето треба да престанат да ги прават ако сакаат да живеат подолго. Долго седење или спиење Д-р. Кубчандани открива: „Луѓето …

Повеќе »

Ова се знаци за узбуна: Навиките што ги носиме од токсичните врски ги уништуваат новите врски

Сите ние барем еднаш во животот сме имале „токсична врска“ – иако тоа искуство ни послужило да научиме многу од тоа, исто така довело до развој на одредени обрасци на однесување кои немаат место во здравите меѓучовечки односи. Од сомнеж и недоверба, до лоша комуникација и функционирање според системот „око …

Повеќе »

ПОМАГААТ ПРИ СЛАБЕЊЕ – Нутриционистите ги препорачуваат овие навики за сигурно топење на одвишните килограми

Иако постојат многу различни методи кои можете да ги користите за слабеење, кога станува збор за навиките во исхраната, нутриционистите препорачуваат консумирање доволно количество протеини, зеленчук, влакна, замрзнато овошје и редовна хидратација. Има толку многу информации за тоа како да изгубите тежина, но честопати може да биде штетно, особено кога …

Повеќе »

Една навика во исхраната ве дели од рамен стомак

Доколку сакате да имате рамен стомак, тогаш само една мала промена во вашата исхрана може да ви помогне во тоа.Нутриционистката Меган Стапс за списанието Eat This, Not That изјави дека најдобрата навика за јадење што ќе ви помогне да имате рамен стомак е да јадете пет или шест помали оброци …

Повеќе »

Џенифер Анистон го споделила најважното правило за витка линија

Од кога ја играше Рејчел Грин во „Пријатели“, Џенифер Анистон е позната како холивудска убавица. Како што старееше, таа само повеќе се фокусираше на своето здравје. Според интервјуто кое го дала за магазинот Shape, нејзиното мото е да најде рамнотежа помеѓу здравјето и уживањето. „Бидете добри со себе, но дозволете …

Повеќе »

(ФОТО) Пет навики во кои се колнат познатите личности кои ослабеле и не ги вратиле килограмите

Познатите личности се секогаш под лупа на јавноста. Затоа нивните обожаватели веднаш знаат кога добиваат или губат килограми. Гледањето на познатите личности како ги трансформираат своите тела и ги менуваат нивните животи следејќи ги здравите навики може да биде мотивација да ги постигнеме целите што си ги поставивме. Затоа собравме …

Повеќе »

На крв и нож: Хороскопски знаци кои воопшто не се согласуваат

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Сега не можете да се согласите и веројатно никогаш нема да се согласите. Овен Поради тоа што припадниците на овој знак се тврдоглави и независни, не сакаат луѓе кои …

Повеќе »

Омилената навика на повеќето луѓе може да го зголеми ризикот од сериозен здравствен проблем

НА МНОГУ луѓе омилен дел од денот им е да седат пред телевизор навечер и да го грицкаат омилениот оброк. Но, се верува дека оваа навика може да направи повеќе штета отколку корист. Имено, според анализата направена од експерти од Универзитетот во Кембриџ, заклучено е дека оваа навика го зголемува …

Повеќе »