Почина Доналд Сатерленд

Актерот Доналд Сатерленд почина на 88-годишна возраст по долго боледување.
„Со тешко срце ве известувам дека мојот татко Доналд Сатерленд почина. Јас лично го сметам за еден од најважните актери во историјата на филмот. Никогаш не бил заплашен од некоја улога, без разлика дали тоа беше добра, лоша или грда. Тој го сакаше тоа што го правеше и го правеше тоа што го сакаше, не можете да барате повеќе во животот“, објави неговиот син, исто така познат актер.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by Kiefer Sutherland (@kiefersutherland)


Роден е во Канада на 17 јули 1935 година, а неговата кариера траеше повеќе од 50 години. Некои од најзабележителните улоги на Сатерленд вклучуваат нетипични воини од филмовите како што се „Дванаесетте обележани“, „М*А*С*Х“ и „Златно за смелите“, или детективот од трилерот „Клут“. Неодамна, тој глумеше во американската телевизиска серија „Валкани секси пари“, како и во франшизата „Игри на гладта“.


Во младоста бил радио новинар, а во исто време дипломирал машинство и драмски уметности.

Актерска кариера
Во раните 1960-ти играше помали улоги во британските филмови и телевизиски серии и се истакна главно во хорор филмовите со Кристофер Ли и двапати во серијата „Светецот“.

Во 1967 година, тој глуми во Twelve Branded, првиот од трите воени филмови со кои постигна успех. Во 1970 година, тој беше главен актер во трилерот „Klute“ заедно со Џејн Фонда, со која го продуцираше антивоениот филм „Ф.Т.А.“. Во 1970-тите играше голем број главни улоги, како што се во психолошкиот хорор „Не вртете се“ (1974), воениот трилер „The Eagle Has Landed“ (1976), насловната улога во биографскиот филм „Il Casanova di Federico Fellini“. (1976), или во научниот фантастичниот филм Invasion of Body Thieves“ (1978).

Успехот го постигна со епскиот филм „Novecento“ на Бернардо Бертолучи, како и со драмата „Обични луѓе“ (1980), режисерско деби на Роберт Редфорд.

Во текот на 1980-тите и 1990-тите, некои од најпознатите улоги на Сатерленд беа во јужноафриканската драма A Dry White Season (1989), акциониот филм Backdraft (1991) и драмата Six Degrees of Separation (1993).

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …