Почина ѕвездата од филмот „Mad Max“

Почина австралискиот актер Винсент Гил, најпознат по улогата на Ноќниот јавач во филмот „Mad Max“ од 1979 година.
Неговиот пријател и колега Пол Џонстон, кој го играше Кундалини во култниот филм, ја потврди веста на Фејсбук, споделувајќи неодамнешна фотографија на која двајцата се држат за рака.
За жал, вистина е…“, напиша тој, а потоа додал:
„Винс Гил не напушти. Тој беше многу слаб извесно време, но сега веќе не мора да биде задржуван со неговиот смртен облик. Не треба да се грижиме. Винс бепе извонреден“.

Кариерата на Гил започна во 1965 година со улогата во ТВ филмот „The Swagman“.
Роден во Сиднеј, тој глумеше во ТВ сериите „Број 96“, „Дивизија 4“ и „Убиства“, како и во различни филмови, вклучително и во улогата на доктор Смрт во моторџискиот филм „Стон“ од 1974. година, пред неговата најпозната улога во „Лудиот Макс“ од 1979. година.
Во режија на Џорџ Милер, во овој акциски класик главната улога ја глуми Мел Гибсон.


View this post on Instagram

A post shared by Peter Pascoe (@bendi_con)


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Наташа Миха на музичката сцена со нова песна и видео насловена „Инферно“

После година дена од објавувањето на нејзиниот албум „10 Љубови“, Наташа Миха се врати на …